Drap

Je nějaký rozdíl mezi štivaly a štibaly? A co to je ?

Nejlepší odpověď
annas

Informace v odkazu
http://www.thunder-bolt.cz/zajima­vosti/3-49-50-kozacky-nebo-scibaly-8.php

Často vidíme vykračovat ženy v obuvi, která se nazývá kozačky. Je jasné, že s kozáky či jiným výrazem nemá ten název nic společného. Něčemu podobnému se říkalo kdysi dávno „štibaly, oblastně i štivaly“.

„Slovo vzniklo z latinského "aestivale, stivale, stival“ z nich si vzala Evropa vzor pro název obuvi. Španělé říkají „estibal“, Francouzi „éstival“ ,Němci „stival“.

Obuv tohoto druhu je zhotovena z jemné kůže, byla vysoká a kryla až holeně. Byla známa našim předkům již ve 14. století jako „ščibal“ a šili ji „ščivalníci“, tedy druh jemných ševců a ne nějací kozáci."

Nebylo by dobré zavést opět tento staročeský název, který se používal hodně dávno v gotice nejen pro kozačky, ale i střevice či sandály ovazované kolem nohy řemínky.?

Toto je nová informace o původu názvu kozaček,, která nebyla na Odpvědích v minulosti ještě uvedená. ..

Už je mi jasná značka Stival.