dust8

Je nějaký rozdíl mezi sklepem a sklepením?

Nejlepší odpověď
annas

Sklepení se dnes už používá spíš jen u starých domů, , hradů = hluboký (klenutý) sklep – sklepení hradu

Jako synonymum pro knižní tvar sklepení = neutrální tvar sklep, podzemí.

Jinak si můžete srovnat rozdíl, kromě tvarů – tvar sklepení je hromadné podstatné jméno, takže pojmenovává jakýsi soubor, celek.

Sklep je jen jeden, když je jich víc, jsou to sklepy, .

sklepení

1. hluboký podzemní prostor, zprav. sklenutý; sklep
2 kniž. a zast. klenba , klenutí

sklep

  1. podzemní místnost, zprav. v domě, sloužící k ukládání n. uchovávání věc
  2. hostinská místnost s výčepem vína n. piva, zprav. podzemn
  3. klenutá místnost; klenutí – dnes užvýznm zaniklý
  4. zastarale a slovensky . obchodní místnost, krám

https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=sklep&sti­=EMPTY&where=hes­la&hsubstr=no