Adam2

Je nějaký rozdíl mezi sebedůvěrou a sebevědomím?

Nejlepší odpověď
annas

"Sebevědomí – schopnost objektivního a kritického zhodnocení sebe sama. Jedná se o přijmutí svých dobrých a špatných stránek.

„Ostatní si o nás myslí to, co si my sami o sobě skutečně myslíme.“

Jde o to, abychom si uvědomili svůj skutečný obraz, nikoliv ten, jaký bychom chtěli vidět nebo jak chceme, aby nás viděli jiní.

Někdo o sobě prohlašuje, že je krásný, chytrý, všechno zná atd. ale ve skutečnosti má velké komplexy. Tím vzniká rozpor mezi myšlením a postoji a činy. Sebevědomí mu ubližuje.

Sebedůvěra – sebehodnocení sebe sama je to, v co věříme, co umíme, co známe, o čem jsem přesvědčení, že dokážeme splnit, vyřešit atd. bez všelijakých podrazů, intrik, úplatků – máme zdravé sebevědomí.

„To, na co si věříme, je také to, co se stane.“

Podle Qark

http://www.qar­k.net/clanek/te­orie-sebevedomi-a-sebeduvery

Pojmy sebevědomí a sebedůvěra jsou synonyma, obecně se posuzují společně.

Zdravé sebevědomí/ sebedůvěru má člověk, který
ví, kdy má říct ano, nebo ne, když se na určitý úkol necítí..
Odmítnutí a kritiku nebere osobně, je přesvědčený,, že udělal vše, co mohl.
Rád slyší pochvalu, když úkol úspěšně splnil.
Řekne si slušně o to, co potřebuje, byť někomu to nevyhovuje..
Jedná přiměřeně asertivně, neubližuje sobě ani ostatním.
Nevyhýbá se žádným úkolům, protože je přesvědčený, že je zvládne.
Podle PhDr. Michaely Peterkové
http://www.se­bevedomi.psycho­web.cz/

Pokud ale má jedinec nezdravé sebevědomí, tedy se pokládá za důležitého, zdůrazňuje nadměrně své klady, ovládne se ješitností, chybí mu pokora, stane se nepříjemným, egoistickým člověkem, tedy zvýrazňuje své „jáství“-. já, já, stále já, teprve pak ostatní …

„Kdo se povyšuje, bývá ponížen a naopak …“ – slova z Bible, která se dají brát tak, že nezdravé sebevědomí má negativní vliv na tohoto člověka. Ten uplatňuje vlastní já, jako je ctižádost, kariéra, bezohledná honba za lepším postavením a neoprávněné prosazování se.

Ale bohužel namyšlenost přináší zkázu, pokud ji člověk neustále „krmí“.