Lizart121

Je nějaký rozdíl mezi povídkou a pohádkou?

Nejlepší odpověď
annas

Pohádka – ryze fantastický příběh pro děti. Vztah dobra a zla, děj nepravděpodobný, nadpřirozené bytosti, zvířata. . Může být veršovaná i prozaická. .Pohádky jsou lidové i umělé.

Povídka – rozsahem nevelký žánr s jednoduchou dějovou zápletkou. Většinou je místně i časově určená, objevuje se více osob i dějových linií, sevřenost.

Povídce je blízká novela – střední rozsah, jedna událost, epizoda ze života, nečekaný závěr. Prozaický útvar.

Další odpovědi
quentos

těch rozdílů je mraky, je to nebe a dudy. Jinak by pro ně čeština neměla dvě různá slova.
Jeden z nejzásadnějších rozdílů je přítomnost pointy u povídky (nečekaného závěru obvykle s kritickým a/nebo humorným záměrem), zatímco u pohádky pointy nebývají – konec se dá předpokládat a navíc pohádky často obsahují typické vstupní a závěrečné formulky (Byl jednou jeden… , … a žili šťastně až do smrti…, v angl. Once upon a time… , … happily ever after).

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­vídka
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­hádka

Michal Kole

pohádce je lichý počet, a nadpřirozené schopnosti postav, třeba že Mařenka dokáže plavat.

manon

Michal Kole: Kecko :) Mařenka umí loupat perník, ale plave jen v Tvých představách :)

johana 56

Mařenka umí zacházet i s lopatou a ví,jak někoho šoupnout do pece.