dennis15

Je nějaký rozdíl mezi pojmy genocida a holocaust? Z výkladu ve wikipedii to chápu jako jedno a to samé.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Slovo holocaust, které se k nám navzdory často tradovaným pověstem nedostalo přímou cestou z hebrejštiny, ale oklikou z angličtiny, je v anglosaských zemích chápáno jako katastrofa nebo naprosté zničení. Z tohoto pohledu začalo být tamními historiky také uplatňováno na násilné potlačování a rozsáhlou likvidaci, kterou na svých oponentech uplatňovaly úřady nacistického Německa v letech 1933–1945. Zvláště v Evropě bývá sice slovo holocaust někdy zaměňováno se slovem šoa, které označuje tzv. konečné řešení židovské otázky (tedy likvidaci židovského národa). Oproti tomuto termínu však holocaust představuje daleko širší rozsah událostí s řadou různých trpitelů. Slovo genocida je naproti tomu termínem právním a označuje „zločin vyvražďování a vyhlazování příslušníků národních, etnických, náboženských a rasových skupin

Zdroj: http://www.ab­chistory.cz/ho­locaust.htm