štamgast

Je nějaký rozdíl mezi pijavicí a pijavkou?

Nejlepší odpověď
annas

Oblast zoologie – Podle PSJC

"1. pijavice – rybí červ z čeledi Piscicolidae, Piscicola geometra; pijavice chobotnaté čeleď červů, Clepsineidae.
2. pijavka – červ kroužkatý z čeledi Hirudinidae, Hirudo; pijavky řád červů, Hirudinea; pijavka koňská červ z čeledi Gnathobdellidae "
¨
Podle PSJC

„Přeneseně.pije krev, – expr. pijavice, řidč. pijavka (nářečně pihavka) – kdo se obohacuje na úkor druhého, vykořisťovatel, vyděrač, příživník atd.“

V jiné oblasti jazyka, tedy přeneseného významu, jde o synonyma, slova podobného významu – pijavice i pijavky pijí krev jiným živočichům, přeneseně lidem. .

Další odpovědi
gecco

pijavice – podtřída
pijavka – rod
😉

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Biologická_sys­tematika

JájsemRaibek

pijavice může být manželka nebo tchyně a pijavka je manžel :DD

dudu

V lesích severně od Brna vás neohrožují klíšťata, nýbrž pijáci?!