Losman

Je nějaký rozdíl mezi „Causerie“ a „Fejetonem“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Causerie je vtipná úvaha o společenském nebo kulturním problému, je podaná v lehčím konverzačním tónu. je autorsky subjektivní a využívá prvků žurnalistických i beletristických.
Dá se říct, že je to úvar, který vychází z fejetonu (ten si vybírá jen dílčí témata), bývá tedy komplexnější, delší, snaží se čtenáři něco vysvětlit, vyvolává dojem bezprostředního vztahu autora ke čtenáří – jakési besedování, familiérnost.

Někteří autoři uvádějí, že jde o typ fejetonu.

Tištěný zdroj a VV

Další odpovědi
hanulka11

Z fejetonu pochází také causerie, což je žánr, který se překládá z francouzštiny jako
rozprávka, nenucený hovor či beseda. Je pro něj charakteristické, že se snaží čtenáři něco
vysvětlit, čímž si vybírá reálná fakta.Jak uvádí Lexikon literárních pojmů, je to „vtipná
úvaha o společenském nebo kulturním problému podaná v lehčím konversačním tónu“.
V porovnání s fejetonem je causerie delší a komplexnější než fejeton, který si vybírá dílčí
témata.

Zdroj: http://is.muni­.cz/th/144553/fss_m/1445­53-DP-Komparace_feje­tonisticke_tvor­by.pdf