Kelt

Je nějaký přístroj na rychlé změření plochy papíru?

Je to zvláštní. Délku lze změřit měřidlem, objem pomocí kapaliny, ale plochu tak snadno nezměřím. Jsou prý planimetry – cena a práce s tím, by se mi nevyplatily. Možná čtvercová síť. Hledal jsem nějakou aplikaci na mobil, kde byl zachytil požadovanou plochu a hned bych měl výsledek. Nevíte, nebo neporadíte něco? Děkuji

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Ještě v 90-tých letech jsme v práci při projektování KPÚ používali na měření ploch pozemků na mapách planimetr ushikata. Přesný typ už si nepamatuji. Zadalo se měřítko mapy a objížděl jsi pozemky libovolně velké a členité. Pracovalo to rychle a přesně. Později však byly planimetry vytlačeny počítačovými grafickými programy a plochu na papírových mapách už jsme téměř neměřili.

Další odpovědi
Tw!st

Nevím jak to mají telefony s Androidem, ale iOS má zabudovanou aplikaci měření. Měřím s tím třeba rozměr místností apod.

Edison

Každý slušný laserový dálkoměr to zvládne… Tedaaaa… on měří délky a počítá… Jinak s těmi objemy je to složitější… Ne vždy to pomocí kapaliny jde. Když budeš počítat třeba topení v tovární hale, taky potřebuješ objem, ale kapalinou to asi nezměříš. 😁 Nakonec… ve všech případech jde jen o měření prostoru. I s tou kapalinou to bude podobný. Naleješ kapalinu někam… a co s tím pak? Ono ne nadarmo je objem v m3. Vždy jde o délku. Jde jen o to, kolik jich bude. Jak chce změřit plochu ohnutého papíru? A nakonec… změř mi plochu moebiova proužku, s tím si už neporadíš vůbec, pokud ho nezničíš.

Pepa25

Jak píše EKSOT123, klasické měření plochy jsou plochy parcel na mapě, ale dnes jsou mapy digitální, takže pomůcek mimo PC netřeba 😉 To má jít o měření čeho na papíru, co se tam dostalo jinak než z počítače a zároveň to má složitější tvar, takže se nedá jednoduše spočítat plocha vynásobením?
Aplikace na mobil existují: na Google Play vidím např. CamToPlan, AR Ruler App atd. Jak přesně to funguje netuším, asi to měří jen jednoduché obdelníky nebo kruhy.

aliendrone

Na android > https://www.sve­tandroida.cz/a­plikace-aruler-pravitko-android/ . :)

aztli

Tak dnes jsou mapy DKM (digitální katastrální mapa), ale také velmi často KMD (katastrální mapa digitalizovaná) a není to totéž. To první jsou mapy, které byly pořízeny číselně, tedy s prvky, které jdou převést na pravoúhlé souřadnice, to druhé byly mapy tzv. stabilního katastru, které vznikly metodou měřičského stolu, a u těch neznáme nic, z čeho by se daly původní fakticky také polární prvky převést na pravoúhlé souřadnice. Vlastně se jednalo o grafické protínání vpřed. Takže jsou to mapy tzv. grafické. Přičemž ty první se pak již jako papírové již nevedly, jsou vedeny přímo v bodech, opatřených souřadnicemi JTSK a ty DKM jsou dány databázemi v souboru .VFK, který obsahuje kromě rovinných souřadnic bodů další prvky, přiřaditelné k útvarům na té mapě. Nicméně všechnyp lochy se i tak počítají z rovinných souřadnic i v rámci KMD, kde byly získány ze snímkových souřadnic, vzniklých nascannováním původní mapy stabilního katastru.

EKSOT123

Koukám, že ceny důvěryhodných planimetrů začínají od 40 000 Kč. Takže jedině vyzkoušet, co píšou chlapi. Ještě by asi šlo naskenovat přes tiskárnu a pak měřit v PC.