klumprt

Je nějaký principiální rozdíl mezi strašením imigranty a strašením klimatickou katastrofou?

Neptám se na to, jestli je jedno z těch strašení lépe (vědecky, statisticky…) podložené. O tom se bavme jinde.

Jde mi o to, že mám podezření, že by mohlo jít v obou případech o svého druhu sezónní módní záležitost. Byť ani jednomu z témat neupírám reálný základ a určitou závažnost. Zdá se mi prostě, že vždycky něco prostě frčí, hodně se o tom diskutuje, jedovaté sliny a někdy i facky lítají na všechny strany.
Co je zvláštní na poslední výměně témat, je to, že si jednotlivé tábory vyměnily role. V každé té záležitosti vystupuje skupina buřičů a skupina uklidňovačů. A teď se mi zdá (tak trochu podle sebe), že protimigrační buřiči se z velké části kryjí s táborem klimatických uklidňovačů a proimigrační uklidňovači (tzv. vítači) se kryjí s táborem klimatických buřičů.
Zajímavou zkušeností je to, že jednou si zkusíte burcovat a sklízíte odpor a výsměch a podruhé se vysmíváte a kladete odpor buřičům vy sami. Jako když si hrajete na četníky a zloděje a v poločase se role obrátí. Nebo baseball se tuším takhle nějak hraje.
No, copak o to, obyčejný člověk se s tím nějak popasuje. Ale co třeba zpravodajská redakce České televize? Tam by žádné takové role být neměly a jejich střídání už vůbec ne.

Jinými slovy: Nebo je snad jeden z těch strachů nějak ušlechtilejší? A proč?

Nejlepší odpověď
anonym

Ano jeden zjevný rozdíl tu je, klimatickou změnou straší vědci a vysoce specializování odborníci na tuto problematiku kteří o tom tématu mají často mnohem lepší povědomí než ti, kteří jejich tvrzení zpochybňují u piva nebo z prezidentské sesle (že pane Donalde nepovedená přehazovačko Trumpe, nebo Václave protokolární péro Klausi).

Zatímco strašení imigranty jde naopak od spoda, tedy naopak od těch mudrců u piva, zatímco jako přemrštěné to hodnotí spíš ti vzdělanější kteří umí pracovat s určitým nadhledem a reálnými statistikami.

„Nebo je snad jeden z těch strachů nějak ušlechtilejší? A proč?“

Právě proto že jeden ze zakládá na podkladech které jsou vědecky podloženy a druhý je jen nástrojem populistických politiků kteří se historicky k moci dostávají nejsnáze tak, že v lidech budí nenávist k menšinovým skupinám ideálně k cizincům…

Další odpovědi
dudu

Imigranty máš už přede dveřmi, kdežto klimatickou katastrofu zatím za humny.

zjentek

Ekolog. terorismus i vítači jsou jen pouhé pojmy, nic takového není, neexistuje. Vypadá to, že skutečná migrace přijde peprve s klimatickou katastrofou, ruku v ruce. Principiální rozdíl tedy nevidím.

elkon

Tvoje starosti bych chtěl mít.

Kepler

Nemám pocit, že by šlo o sezónní módní záležitost. Už to hýbe světem pěkných pár let a jsou to natolik závažné záležitosti, že se o tom nepřetržitě diskutuje. To je celkem pochopitelné. Kolik lidí, tolik názorů a nemá smysl se v tom šťourat a dělat nějaké analýzy.

HonzaS24

Klimatická katastrofa? to jsou stovky let … to už tu nebude po imigrantech nic, stačí co vypráví známí co pracují v německu a to je teprve jen začátek, než naběhne vlna neřízeného množení.

Klimatická katastrofa, tak bude další doba ledová, jako byla i dříve bez lidí, … změnit přirozený cyklus naší planety? na to jsou lidi moc malí páni …

dubraro

Imigranti jsou skuteční, klimatická katastrofa jen fiktivní.

Ametyst

Migranti se chovají tak, že to budí strach. Protože se jich vrchnost boj, ustupuje jim. Kromě Orbána, Salviniho a pár rozumných politiků, kteří vidí, jak Evropanům zvoní hrana. Strach není totéž co strašení. Ke strašení je dobrá imaginární klimatická „katastrofa“, jenomže když víte něco málo o fotosyntéze, tak se těm pitomým nápadům s neškodným CO2 musíte smát. Kdyby to nebylo k pláči.

Kryšpín

Klima problém nebude, švédská skoro dáma Greta to včas zastaví.

Pepa25

Myslím, že je logické, že se kryjí protimigrační buřiči s klimatickými uklidňovači (a naopak) – dost to souvisí s tím, co jste vytknul před závorku a odmítl o tom diskotovat (tedy argumenty vs. pocity).
Že ČT do této hry odmítá vstupovat a informuje věcně je podle mě jen dobře …

Ametyst

Jeden z hlasů zdravého rozumu. Dnes se ovšem zdravý rozum nálepkuje jako „pravicový extrémismus“. Jak vytvořit správné ghetto:
https://sicht­arova.blog.id­nes.cz/blog.as­px?c=724493

Pepa25

Vydávat „všechno-vím-a-hned-to-napíšu“ Šichtařovou za hlas zdravého rozumu pobavilo! 🙂

anonym

ono to chce zkoumat trochu motivace zájmových skupin stojících za buřiči a uklidňovači v každé z těch věcí …

  1. klimatologický buřič – obvykle věděc který má svá tvrzení podložena měřeními
  2. klimatologický uklidňovač – obvykle podnikatel či jím zlobovaný politik kterému se nelíbí představa že bude platit za škody které způsobuje životnímu prostředí formou emisních povolenek. A už vůbec se mu nelíbí představa že ta uhelná elektrárna do které přes lety investoval bude za 30 let zakázána. Tak proti tomu brojí všemi možnými způsoby. Takovému jsou fakta ukradená, prostě jen hájí svůj zisk.
  3. imigrační buřič – zpravidla politik, který pracuje s moderní metodou „říkej jen to co lidé chtějí slyšet“ … jak nás učí sám velký facebook a jeho izolované sociální bubliny, které stojí za jeho úspěchem a dobrým pocitem všech extrémistů, kteří snadno nabudou přesvědčení, že jejich názor je široce uznávaný. Pobuřuj a vyvolávej strach, protože tak budíš pozornost médií, děláš si reklamu a současně se stavíš do pohodlné role jediného zachránce, který včas vidí hrozbu, zatímco ostatní ji bagatelizují.
  4. imigrační uklidňovač – člověk který s nadhledem umí dojít k závěru že to podle statistik prostě není tak horké jak se tito populisté snaží lidem namlouvat. A který potřebuje, aby jej o opaku někdo přesvědčil skutečnými argumenty a ne jen dmýcháním nenávisti skrze místy až trapné zveličování zažitých předsudků. Tito lidé nemají na imigraci absolutně žádný zájem, dokonce si často uvědomují velmi dobře že je pro Evropu na sociálním zabezpečení příchozích velmi ztrátová a přesto odmítají vyhrocená stanoviska.

klumprt

No dobrý, tak jsi právě vyklopil, jaký máš na oba problémy názor. A tomu přizpůsobuješ představu o příslušnících jednotlivých táborů.
Například to, že změny klimatu jsou způsobené lidmi se donedávna nebralo za 100% dokázané. Resp. našlo se i dost vědců,kteří byli jiného názoru. Než přišla Gretka (nebo než ji někdo vytáhl na světlo) a tento problém byl rezolutně vyřešen. Ovšem Gretka není vědkyně ani co by se za nehet vešlo.