wendyX

Je nějaký podstatný významový rozdíl mezi symboly © a ®?

A pokud ano- jaký? I když ‚copyright‘ se týká více umělecké oblasti a symbol registrace spíš oblasti materíální (firmy, výrobky a pod.)- jde v podstatě pořád o ochranné známky?

Nejlepší odpověď
annas

„Céčko v kolečku – určitě všichni znáte. Vyskytuje se na většině webů, v tiskovinách nebo v televizi. Stal se takový zvyk tento symbol, často doplněný o text “Všechna práva vyhrazena” a rok, automaticky používat – aniž bychom se vlastně zamysleli nad tím, k čemu to je dobré a jestli to má vůbec nějaký význam.
Ano, asi tušíte správně, že význam moc nemá. Respektive vůbec. V české legislativě (a dnes už i ve zbytku světa) je “Copyright ©” zcela bezvýznamný prvek a plní spíše funkci dekorace.“
ttps://www.sev­ciktomas.cz/blog/oz­naceni-copyright-nejen-na-webech-je-k-necemu-dobre/

Co je R v kolečku najdete v odkazu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/u-nektereho-filmu-nebo-na-nejake-veci-je-bud-r-v-krouzku-ne-tm-co-to-zanmena

"Symbol ® označuje registrovanú ochrannú známku

S neregistrovanými ochrannými známkami sa symbol ® používať nesmie.

Symbol ® pozostáva z písmena „R“, ktoré sa nachádza v kruhu. Písmeno „R“ z tohto symbolu pochádza z iniciálu anglického slova „registered“ zo slovného spojenia „registered trademark“, ktoré v preklade do slovenčiny znamená „registrovaná ochranná známka“. Symbol ® sa môže spájať len s tými ochrannými známkami, ktoré sú registrované. Najčastejšie je možné ho nájsť v pravom hornom rohu príslušného označenia, ktoré je registrovanou ochrannou známk" atd.

https://www.pod­nikajte.sk/pra­vo-a-legislativa/c/2854/ca­tegory/dusevne-vlastnictvo/ar­ticle/r-tm-rozdiel.xhtml

Další odpovědi
jirka F

https://www.sev­ciktomas.cz/blog/oz­naceni-copyright-nejen-na-webech-je-k-necemu-dobre/

Druhý zdroj nutný překladač nebo dohledání v češtině nebo znalost anglického jazyka.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Registered_tra­demark_symbol

Edison

R – registrovaná značka. Název firmy, logotyp, a další související věci. (např Microsoft R)
TM – registrovaná obchodní známka. Název, logotyp a další související s názvem produktu, technologie (windows TM)
C – registrovaná autorská práva. Obsah díla, produktu, duševní vlastnictví… s právem určit, kdo, jak a za jakých okolností může (nebo taky nemůže) uvést produkt, dílo do oběhu, nebo obsah díla, nebo jeho částí užívat.

Jak je vidět, jde o řetězec práv, který vlastníkovi umožní získávat peníze i z toho, co za něj „produkuje“ někdo jiný, včetně užití značky a známky. Rovněž ty věci jsou někdy obchodovatelné. Dá se říct, že takový goretex je TM a používat tuto technologii smí každý, kdo zaplatí.

Ostatní, jako druhy autorských práv… viz odkazy kolegů.