dust8

Je nějaký extra poplatek, když se propadlý řidičák neobnoví třeba do měsíce či déle?

Co třeba za rok nebo i déle?

Brzy mi propadne, ale tak nějak jsem jej zatím ani nepotřeboval.

Odpovědi
Edison

Poplatek za co? Poplatky jsou za úkon. Propadlý řidičák vede k tomu, že bys musel znova dělat autoškolu. A tu řádně zaplatit včetně zkoušek. Propadlý ŘP bys měl odevzdat.

cochee

Je třeba ověřit, jestli náhodou tvůj ŘP není starého typu, který měl být povinně vyměněn, i když nebyla překročena doba jeho platnosti. Takovéto ŘP se měly vyměnit nejpozději do 31. 12. 2013. Pokud doteď vyměněny nejsou, podléhá jejich výměna správnímu poplatku ve výši 200 Kč. Dále se platí poplatek, pokud držitel ŘP požaduje jeho výměnu expresně – do 7 prac. dnů – 700 Kč (normální lhůta pro výměnu ŘP je 20 dnů). Sankce za výměnu ŘP po uplynutí data platnosti stanovena není.

Dochy: cituji z portálu magistrátu města Ostravy, odboru dopravně správních činností. Není to přímo právní předpis, ale v citaci je na právní předpis odkazováno:
"Veškeré staré typy řidičských průkazů u kterých byla zákonná povinnost výměny nejpozději do 31.12.2013 jsou zpoplatněny. Správní poplatek činí 200 Kč v hotovosti (zák. č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích). " Dále viz Zdroj. Poslední aktualizace této webovky je na konci stránky uvedena 1. 2. 2019.

Zdroj: https://www.os­trava.cz/cs/u­rad/magistrat/od­bory-magistratu/odbor-dopravne-spravnich-cinnosti/oddeleni-provozu-autoskol-a-evidence-ridicu/zivotni-situace/ridicsky-prukaz-vymena-ridicskeho-prukazu-podle-ss134-zakona-c.-361-2000-sb.-o-provozu-o-pozemnich-komunikacich

Dochy

Nerad bych se mýlil, ale jsem si téměř jist:

Pokud nebudeš řídit v době kdy máš jen neplatný ŘP tak Ti nehrozí nic. Pokud budeš řídit a chytí Tě, je to pokuta do 2000 na místě, nebo o něco víc ve správním řízení. Výměnu budeš mít zdarma ve standardní lhůtě do měsíce (tedy do 20 dni, nejsem si jist jestli kalendářních nebo pracovních) nebo za 700 do 5 dní.

Edison, Cochee: No pánové, co je to za nesmysly?
Edison: S platností řidičského průkazu nekončí získané oprávnění k řízení motorového vozidla. Řidič má dále své oprávnění, které je zaneseno někde v databázi. Pokud ho chytí bez platného průkazu pravděpodobně zaplatí pokutu za jízdu bez ŘP poté co si policajt ověří platnost řidičského oprávnění. Tím veškeré problémy končí (pokud řidič policajta svým jednáním nějak extra dále nenase..)

Jízda bez řidičského oprávnění je pak něco jiného (body, pokuta 25000–50000, zákaz řízení na 1–2 roky – povinně, tj. minimální postih je 25000 + rok zákaz, následující porušení zákazu pak může být ohodnoceno až 2 lety v chládku)

Cochee: Těm starým ŘP zkrátka skončila platnost. Pokud si jej někdo nevyměnil pak má zkrátka neplatný ŘP (viz. výše) nic víc, nic míň. Pokud jej chytí, zaplatí pravděpodobně pokutu. (pravděpodobně, povinnost přestupek pokutovat není). Pokud si zažádá o nový, neměl by platit správní poplatek – jedná se stále o „standardní“ výměnu po skončení platnosti dokladu. Leda by chtěl expres, pak se platí těch 700.

hapiky

Kdysi platilo, že zabavený či propadlý řidičák déle než půl roku,má za následek povinnost udělat nové testy. Bralo se to tak, že půl roku a víc nebyl oprávněn řídit, tudíž jako neřídil. Proto ty testy. Nespravedlivý paradox byl v tom, že i když se prokázala nesprávnost zadržení ŘP, stejně ty testy po půl roce musel udělat.
Zkrátka za komančů nějaká spravedlnost nikoho nezajímala.

Dochy

Hapiky: Zabavený ŘP (resp. zákaz řízení) je ale zas něco jiného. Zákaz řízení byl udělen z nějakého důvodu: Zpravidla právě proto že dotyčný nerespektoval pravidla. Tudíž kurs a test z pravidel v takovém případě není od věci 😉 Tak to funguje i u současného „vybodování“

Edison

Všimni si, na co je položena otázka. Na neplatnost, NEOBNOVENÍ a poplatek za neplatnost ŘP. Na žádný obnovení se nikdo neptá! Za to se nikdy nic neplatilo. A ukaž mi, jak přijde na ouřad a řekne „já měl kdysi ŘP a chci ho obnovit…“ hahaha. Neplatný ŘP má být odevzdán. A zajímalo by mě, jak pak bude třeba po roce prokazovat, že oprávnění má.

Dochy

„propadlý řidičák“, „Brzy mi propadne,“
Propadlý řidičák – tzn skončila platnost. Dotaz, pokud dobře vidím, nebyl editován. Pak nevím co a kde tedy čteš.
Nepíše, že jej nemá, ani že mu propadl do kanálu, ale že mu brzy propadne. Veškerá řidičská oprávnění jsou už dávno v databázi někde pod palcem ministerstva dopravy či vnitra. Takže nemusí nic prokazovat, stačí dojít na úřad s občankou a říct že potřebuje průkaz. Pokud má propadlý, odevzdá jim rovnou ten starý. Pokud ne, řekne že ho ztratil a pak možná něco zaplatí (nevím, nebudu kontrolovat) oni se podívají do databáze a řeknou mu ať se za pár týdnů zastaví…

Dochy

Ještě poznámka: Tohle jsou pravidla v ČR, netuším jaký postih by Ti mohl hrozit v případě jízdy v zahraničí. Radši bych se do tohoto dobrodružství nepouštěl.