Complex

Je nějaká větší zhovadilost než tanec na hrobě?

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi ne, ale v případě pár nejodpornějších ksindlů bych si aspoň v duchu radostně zazpíval a doprovodil to gestem Pata a Mata. A je to, dál už škodit nebude.

Další odpovědi
quentos

Samozřejmě. Posílání dětí do války, obecně posílání nevinných na smrt, týrání (nejen žen a dětí – psychické týrání mužů ze strany žen je minimálně stejné a s horšími dopady, neboť se o něm nemluví, na oběti není vidět a oběť se o něm stydí mluvit…)
Proti tomu všemu je tanec na hrobě nevinná sranda, protože tomu mrtvému už je to jedno.

aliendrone

Jistěže ANO! Tanec na hrobě je velku slabota. Nicméně než se zeptáš – příklady žádné neuvedu, protože všechny zhovadlosti chci spáchat sám a NEMÁM rád konkurenci! ;) :D :D

Drap

Ano, je. Tanec na dvojhrobě.

zbyndo

To teda je,videl si film :„Inštalatér“?Jakub Kohak,v hl.ulo­he,práve pochovávali matku,jeho akoze ten podarenejsi brat hovorí:Polovinu domu pronajmeme.To ne,hovorí ten menej úspešný brat,ktorý sa o mamu staral,a bol „len"Inštalatér…"Tak budeš platiť,polovica prachu je mich.“ Nie je to oveľa vecsia zhovadilost?

annas

Vše záleží na úhlu pohledu, základním či přeneseném významu. kultuře, době atd. Co považujete za zhovadilost ?

Tento výraz se používal v literatuře por č. 1945, kdy autoři považovali za zhovadilot, válku, davové šílenství atd.

„Nejednou v duchu zatrnul, nejednou se rozjitřil, když slyšel o pustých zločinech a zhovadilostech, kterých se cizinci na Češích dopouštěli.“ – Alois Jirásek

„Války s sebou nesou zhovadilost mravů a otřesení každé autority“ – . K. Čapek
http://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?heslo=zho­vadilost&where=hes­la&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&ps_pre­v=4-6&ps_heslo=zho­vadilost&ps_star­tfrom=6&ps_num­cards=67&numcchan­ge=no¬_ini­tial=1
--

1. Tanec
„Třeba ve středověku také vroce 1021 tanečníci z Kolbirgu provozují
kolový tanec na hřbitově, kdy pomocí těla pohybující se do taktu a nohama rytmicky dupajících po hrobech, vytváří tanec pro vztah mezi živými a mrtvými“.

Máte-li zájem, přečtěte si bakalářskou práci Rituál tance, autorka Autor
práce Michaela Charvátová,, Jihočeská
univerzita v Českých Budějovicích, Teologická fakulta, Katedra pedagogiky, 2016

https://theses­.cz/id/lch0x1/Ba­kal_sk_prce_M­._CH._1.pdf

Myslím se, že určitě někde to platí i u domorodých obyvatel.

2. Jak to vidí autor písně?

https://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/pio-squad/tanec-na-hrobech-803937

Přeneseně třeba zde – tanec je jakýsi rituál, pomocí něhož lze vyjádřit, radost, lásku, smute či jiné emoce..

3. Používá se často v politice, když někdo ztratí vliv, nebo zanikne strana atd. I když to někoho netěší, nemají z toho radost, mnozí jim to přejí.

„Fico dodal, že jeho cílem je vyšetření brutálního činu a „nebude tančit na hrobu dvou mladých lidí tak, jako to dělají opozice, média a prezident“.“

https://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/pio-squad/tanec-na-hrobech-803937

Stejně prezident Zeman nechce tančit na hrobě sociální demokracie

https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/zeman-nechce-po-krajskych-volbach-tancit-na-hrobe-cssd.A161009_110­657_domaci_kop/dis­kuse