Kelt

Je nějaká souvislost mezi inteligencí a kriminalitou?

Dopouští se více trestných činů vzdělaný nebo nevzdělaný člověk? Napřílad krádeží, vražd a pod. Například nějaké daňové úniky a majetkové přečiny bude více doménou vzdělaných lidí v daném oboru. A u vraždy má zase vzdělaný člověk s velkou fantazií možnost promyslet téměř dokonalý zločin, zamést stopy. Někde ani nezáleží na tom, budou li stopy, viník udělal, co bylo třeba a nemůže být souzen, napřeíklad při sebevražedném atentátu. U plánovaných a připravovaných trestných činů hraje IQ svou úlohu. Ale v případě, že člověk jedná emotivně a udělá trestný čin například v afektu, zuřivosti a pod. Je zde možno ovládat emoce tak, abych se nerozzuřil? Může v tom hrát roli IQ?

Nejlepší odpověď
zjentek

inteligence je společností tvořena uměle, často se hodnotí dosaženým vzděláním, zatímco kriminalita má souvislost s charakterem.
Stupnice společenské nebezpečnosti od nejvyšší:

  1. nízký charakter, vysoké vzdělání
  2. nízký charakter, nízké vzdělání
  3. vysoký charakter, nízké vzdělání
  4. vysoký charakter, vysoké vzdělání

Další odpovědi
Lamalam

Spíše než hodnota IQ bude rozhodovat temperament. Cholerik s IQ 150 se nechá „vytočit“ snáze, než flegmatik s IQ 80.