zzzlatokopka

Je nějak v zákoně nebo jiné právní normě definováno „nové zdoží“?

Myslím třeba na e-obchodech.

Koupila jsem nový telefon a v paměti už jsou něčí fotky:-((( Volala jsem do obchodu a oni mi řekli, že to se stává, když jim ho někdo do 14 dní vrátí, ale že i tak se jedná o nový telefon.

Kolikrát je možné zboží prodat a vrátit, aby se pořád jednalo o nové zboží?
Myslí na to zákon? Považuje se za nové zboží i to, co ho měl zákazník třeba 10 dní doma a pak ho vrátil?

Já od kupní smlouvy odstoupím do 14dní, protože podle mě není nový:-((( To už bude 2× použitý, 2× vrácený a pořád „nový“:-(((
Stalo se vám už také, že jste koupili něco nového a nové to nebylo?

Všem předem děkuji za odpovědi:-)

Nejlepší odpověď
arygnoc

je to svinstvo.
ale priznajte – pýtali ste sa, či už telefón niekto mal kúpený? (veď koho by to napadlo u „nového“ prístroja)
nejedná sa o NOVÝ tovar, ale napr. v británii sa takýto tovar predáva lacnejšie ako „predvádzací model“.

reklamovať, vrátiť (za prítomnosti médií, ak bude mať nova/blesk/aha/… záujem), zverejniť predajcu na internete, oznámiť šoi.
na bločku by malo byť meno alebo číslo predavača, sťažovať sa riaditeľovi/na­driadenému/ma­jiteľovi predajcu na kroky (klamstvo) predavača.

bohužiaľ, v českých (a slovenských) zemiach je podvádzanie zákazníka bežný jav.

;-Q

Další odpovědi
kapka

Zdoží není definováno ani ve slovníku, natož v zákoně :D
Jasně, zboží. :) Někteří slušní prodejci vracene zboží prodávají se slevou jako II. jakost.
Taky by se mi to nelíbilo no, nový není.

gecco

Stalo se mi to nedávno – shodou okolností taky s telefonem…
Ale já rušil kupní smlouvu kvůli vadě – to, že někdo měl ten telefon v ruce už přede mnou by mi ani tak nevadilo, to že byl vadný mi vadilo zásadně.
😉
Na druhou stranu – kupoval jsem ´hloupý´ telefon, u nějž neexistuje provazba na nějaký účet přes IMEI – u SmartPhone by mi asi vadilo i to, že jej už někdo jiný ´zapnul´.
Doplňuji:
Jo – sááákryš – pokud vím, není v zákoně termín „nové zboží“ definován.
😉

Hlada

Pojem „nové zboží“ není nikde definovaný. Co ale má e-shop udělat s vráceným zbožím? Když ho bude prodávat se slevou, musí zboží zdražit, aby pokryl ztrátu a ztratí konkurenceschop­nost. To si může dovolit jen takový obchod, ve kterém pracují s velkými maržemi a kde mohou hradit ztrátu ze zisku. To neplatí v elektronice. Obchod má zákonné právo požadovat náhradu za znehodnocení zboží po zákazníkovi. To se ale v praxi neuplatňuje, vrací se plná cena a zboží se prodává opakovaně. Je to jistá daň za vrácení plné ceny a celkově nízkou cenu. Nevidím v tom nic špatného. Kdo si chce otevřít originální balení, může nakupovat v kamenném obchodě.

zzzlatokopka

Kapko:-DDD

zzzlatokopka

B – D je od sebe daleko, no vážně nevím, jak se mi to povedlo:-DDD

zzzlatokopka

To sou zase slova, však víš, že jsem blondýna:-D
Co je SmartPhone? Dotykáč?

gecco

SmartPhone – ´chytrý telefon´ – se systémem Android, WinPhone, iOS – telefon, který ti umožní (ba, přímo tě nutí) instalovat aplikace…

zzzlatokopka

No, tak to jsem koupila, s android:-) Chytré to moc není:-((

gecco

No jo – já preferuju telefony blbé…
😉
Zato je vodotěsněj a nerozšlápnutelnej (i autem jsem ho přejel – bez problému)…
😉

arygnoc

ja to mám naopak – už dva telefóny som zabudol na streche auta.

preboha, ako ste ho dostal pod kolesá auta? (aspoň viem, ako a prečo sa vyrábajú ultratenké múdre telefóny :DDD)

;-Q