Jiří Bohumil

Je nějak omezena výše invalidního důchodu?

Existuje nějaká hranice výše invalidního důchodu, u jednotlivých stupňů, třeba u zaměstnance, jehož vyměřovací základ bude poměrně vysoký? Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
mosoj

Není. Limity jsou dané již při samotném výpočtu vyměřovacího základu pomocí redukčních hranic a jsou silně degresivní.

Další odpovědi
ivzez

Ne, pro ID žádný limit stanoven není. Výše ID závisí na přiznaném stupni invalidity,
na počtu let důchodového pojištění (roli hraje i dopočtená doba pojištění) a na výdělcích
dosažených do konce kalendářního roku před rokem přiznání důchodu.

Všechny důchody se skládají ze dvou částí:

Základní výměra, která je pro všechny důchodce stejná
(v r. 2017 činí 2.550 Kč, v r. 2018 to bude 2.700 Kč měsíčně).

Procentní výměra:
Z výdělků dosažených do konce předcházejícího kalendářního roku se stanoví
výpočtový základ, z něhož se do procentní výměry důchodu za každých 365 dnů
důchodového pojištění započte při invaliditě I. stupně 0,5 %, při invaliditě II. stupně 0,75 %
a při invaliditě III. stupně → 1,5 % výpočtového základu.

Další informace najdete na webu ČSSZ, případně získáte u místně příslušné OSSZ.
Na OSSZ doporučuji se předem telefonicky objednat.
Pokud s člověkem počítají a vědí, čeho se bude schůzka týkat, udělají si dostatek času.
(Mám dobré zkušenosti s pracovnicemi několika poboček OSSZ.)

Informace k ID:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/invalidni-duchody.htm