tuhyk88

Je negramotnost duvodem k odebrani svepravnosti?

Nejlepší odpověď
Edison

Proč by měla? I negramota může dost dobře vědět co dělá a ovládtat své chování. Ono to totiž spolu vůbec nesouvisí.

Další odpovědi
DoTazatel

Svéprávnost není psychické onemocnění. Svéprávnost se omezuje jen v případě, že se daný člověk není schopne postarat o své vlastní záležitosti. Má to být v jeho zájmu.

Je dost těžké odebrat (respektive omezit = ona se totiž neodebírá) někomu svéprávnost (i těžce psychickým jedincům). Svéprávnost omezuje soud a ty soudní taženice mohou být dost složité, vleklé atd. Je třeba spousta posudků, schválení, dobré zvážení příadu a důvodů,…
Většinou se to omezuje právě u těžce psychicky nemocných, kteří nejsou schonpi se o sebe postarat anebo mohou být sami sobě i ostatním nebezpeční.

Negramotnost není důvodem k odebrání svéprávnosti.
Neumí číst a psát. Jsou země, kde tohle neumí třeba 80 % obyvatelstva a všichni jsou (více méně = záleží na dormě vlády) svéprávní. Drtivá většina lidí není zase finančně gramotná nebo uvědomělá atd. což jsou horší negramotnosti, než možná čtení a psaní (které je jim stejně k ničemu, když to nevyužívají na nic užitečného), když jen třeba přežívají, nejsou ničeho vědomí, nijak se nevyvíjejí ani k tomu nikomu nepomáhají,…

Omezení svéprávnosti podle zákoníku:
https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/novy-obcansky-zakonik/f4579025/

ivzez

Ne, není.

Svéprávnost nelze odebrat, je možné jen omezit
způsobilost k některým právním úkonům.

Toto omezení má chránit nemocného, který by se
kvůli nemoci mohl poškodit.