Avatar uživatele
led

Je něco dražšího než život? – reakce na původní Keplerovu otázku. Má pravdu lenkasvob ve svém pohledu na cenu života?

Zajímavé názory se objevily v Keplerové otázce: Je něco dražšího než život? https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-neco-drazsiho-nez-zivot
Zarazila mě však odpověď od lenkasvob:
„Samozřejmě, že je něco dražšího než život a to je:
No přece mladý život! Život ve stáří už žádnou hodnotu nemá.
… Život má cenu, jen tehdy, když jste mladí a zdraví.“

Má podle vás pravdu lenkasvob v jejím pohledu na cenu života?
Projevuje se v jejím názoru pohled současné generace?
Kdy je člověk mladý a kdy starý, pokud nehodnotíme podle let.

Můj názor:
Mě osobně se to dotklo. Ačkoliv narozená v minulém tisíciletí, necítím se stará.
Život člověka má pro mě stejnou cenu bez ohledu na délku jeho pobytu na Zemi.
Rozlišuji jenom aktivní život od pasivního.

Upravil/a: annas

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, dudu, vagra, Andělé, pusinka50, Drap, gagaga, independent před 2565 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Také mě názor překvapil …

Určitě má pravdu Jan Sobotka, když tvrdí, že k tomu, aby si mnozí vážili stáří, stačí jediné. Zestárnout.

Také ji to čeká. Jen aby se nesetkala s tím, že jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá.

Nemá v rodině nikoho staršího, , že si jako většina mladých spojuje stáří s nemohoucností?

Věk je jen číslo. Přece často platí, staří mladíci, mladí staříci.

Ale z hlediska mentálního věku na čísle nezáleží, jde o tom, jak je starý člověk na tom psychicky, jak mu to myslí, ví, že myslí, je aktivní, tvořivý.

Jakoby starý člověk byl přebytečný a neměl už co nabídnout. Jakoby se od starého člověka nedalo nic „získat". Jakoby by byl odepsaný …

Není sama, u níž se vytratila úcta ke stáří, kterou je třeba pěstovat od dětství, např. vlastním příkladem všech, kteří jsou kolem.

Vytrácí se morálka? Převažuje kult mládí? I starý člověk, který je třeba nemocný, určitě v aktivním životě vytvořil určité hodnoty, ale na to se nějak zapomíná…

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Nemyslím že je to názor současné generace, ale jen několika nevyzrálých jedinců.Nevyzrálost a málo životních zkušeností je samozřejmě znát i v odpovědi ledkysvob. Neví o čem mluví. Zajímalo by mne, jaká bude její odpověď na stejnou otázku za 50 let, pokud se toho dožije.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Pro mně samého je teď život cennější, než za dob mládí. Víc ho prožívám, mám z něj větší radost a víc si ho vážím. Nicméně jsem ještě přemýšlel, jestli bych ho byl schopen obětovat pro někoho jiného, pokud by nebylo vyhnutí. Došel jsem k závěru, že asi ano, ale jen pro svoje potomky. Z tohoto pohledu mladý život opravdu větší cenu má.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Pokud umře u nás mladý člověk, nebo dítě, tak si říkáme, jaká je to škoda, že mohl ještě hodně udělat, vykonat. Když zemře starý člověk, bereme to jaksi automaticky a samozřejmě a říkáme si , že to pro něj bylo vlastně vysvobození. Jsou ale státy, kde je smrt starého člověka brána jako tragédie a nad smrtí dítěte se tak nepozastavují Například zkušenosti starce jsou pro některé africké nebo indiánské kmeny velmi cenné.
Život lidí je velmi cenný a pokud někdo položí život za jiného, je to velký skutek, hrdinství a nevím, jak to nazvat. Ale nikdo nemá právo někomu vzít život. Dalo by se diskutovat na témata trest smrti, potrat, euthanásie.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… tato otázka mne minula, a po přečtení zmiňované odpovědi přemýšlím, zda má větší cenu život, přestože starý, v porovnání s životem mladým, jež má tyto názory, jen by mne zajímalo, jak si toto stvoření váží svých rodičů a prarodičů …asi nijak … člověk je tak starý, na kolik se cítí … a neboj, znáš to, na každého jednou dojde, a přestože se o to i v pohádkách mnozí snažili, nad časem nevyhráli …

… a jen malé doplnění, odkaz v její odpovědi vede na stránky s omlazujícíma produktama >>> když tomuto někdo věří, pak se nedivme oné odpovědi …

Upravil/a: Mc Merkurion

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Připadá mi to velmi smutné. ☹
Možná má obavu ze stárnutí, viz její otázka: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jde-omladnout-bez-cviceni-a-botulotoxinu
nebo viz její odpovědi, ve kterých používá jako zdroj web: „Stále mladí“: http://www.sta­lemladi.cz
🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pepe88

Ano je hodně věcí dražších než život,je to touha po experimentech d n a po lidech a zvědavost posílaní lidí za hranice možností ve vesmíru.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BergySeltzer

Z jiného úhlu pohledu, kdy je možno zachránit jen jeden život, a to buď mladého chlapce, nebo člověka v pokročilém věku, myslím, že každý by se rozhodl pro toho mladého. Z tohoto pohledu může být mladý život opravdu považován obecně za cenější. Ve všech jiných případech považuju každý život bez ohledu na staří, ale i bez ohledu, je-li to život pasivní, či aktivní za stejně cenný.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JájsemRaibek

Odpovím trochu neslušně a to otázkou:
Proč při katastrofách, třeba potápějící se lodi mají při záchraně před ostatními děti a ženy?
Má dítě a žena větší cenu než muž?
Nic víc, nic míň.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

pepe88 trochu nezreteľná odpoveď „touha po experimentech d n a po lidech a zvědavost posílaní lidí za hranice možností ve vesmíru.“. Môžte trochu rozvinúť?
Súhlasím, že zvedavosť a snaha dosiahnúť „krajšiu budúcnosť“ sú v mnoho prípadoch nad život jednotlivca.

před 2565 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek