led

Je něco dražšího než život? – reakce na původní Keplerovu otázku. Má pravdu lenkasvob ve svém pohledu na cenu života?

Zajímavé názory se objevily v Keplerové otázce: Je něco dražšího než život? https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-neco-drazsiho-nez-zivot
Zarazila mě však odpověď od lenkasvob:
„Samozřejmě, že je něco dražšího než život a to je:
No přece mladý život! Život ve stáří už žádnou hodnotu nemá.
… Život má cenu, jen tehdy, když jste mladí a zdraví.“

Má podle vás pravdu lenkasvob v jejím pohledu na cenu života?
Projevuje se v jejím názoru pohled současné generace?
Kdy je člověk mladý a kdy starý, pokud nehodnotíme podle let.

Můj názor:
Mě osobně se to dotklo. Ačkoliv narozená v minulém tisíciletí, necítím se stará.
Život člověka má pro mě stejnou cenu bez ohledu na délku jeho pobytu na Zemi.
Rozlišuji jenom aktivní život od pasivního.

Nejlepší odpověď
annas

Také mě názor překvapil …

Určitě má pravdu Jan Sobotka, když tvrdí, že k tomu, aby si mnozí vážili stáří, stačí jediné. Zestárnout.

Také ji to čeká. Jen aby se nesetkala s tím, že jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá.

Nemá v rodině nikoho staršího, , že si jako většina mladých spojuje stáří s nemohoucností?

Věk je jen číslo. Přece často platí, staří mladíci, mladí staříci.

Ale z hlediska mentálního věku na čísle nezáleží, jde o tom, jak je starý člověk na tom psychicky, jak mu to myslí, ví, že myslí, je aktivní, tvořivý.

Jakoby starý člověk byl přebytečný a neměl už co nabídnout. Jakoby se od starého člověka nedalo nic „získat". Jakoby by byl odepsaný …

Není sama, u níž se vytratila úcta ke stáří, kterou je třeba pěstovat od dětství, např. vlastním příkladem všech, kteří jsou kolem.

Vytrácí se morálka? Převažuje kult mládí? I starý člověk, který je třeba nemocný, určitě v aktivním životě vytvořil určité hodnoty, ale na to se nějak zapomíná…

Další odpovědi
Drap

Nemyslím že je to názor současné generace, ale jen několika nevyzrálých jedinců.Nevyzrálost a málo životních zkušeností je samozřejmě znát i v odpovědi ledkysvob. Neví o čem mluví. Zajímalo by mne, jaká bude její odpověď na stejnou otázku za 50 let, pokud se toho dožije.

Kepler

Pro mně samého je teď život cennější, než za dob mládí. Víc ho prožívám, mám z něj větší radost a víc si ho vážím. Nicméně jsem ještě přemýšlel, jestli bych ho byl schopen obětovat pro někoho jiného, pokud by nebylo vyhnutí. Došel jsem k závěru, že asi ano, ale jen pro svoje potomky. Z tohoto pohledu mladý život opravdu větší cenu má.

Kelt

Pokud umře u nás mladý člověk, nebo dítě, tak si říkáme, jaká je to škoda, že mohl ještě hodně udělat, vykonat. Když zemře starý člověk, bereme to jaksi automaticky a samozřejmě a říkáme si , že to pro něj bylo vlastně vysvobození. Jsou ale státy, kde je smrt starého člověka brána jako tragédie a nad smrtí dítěte se tak nepozastavují Například zkušenosti starce jsou pro některé africké nebo indiánské kmeny velmi cenné.
Život lidí je velmi cenný a pokud někdo položí život za jiného, je to velký skutek, hrdinství a nevím, jak to nazvat. Ale nikdo nemá právo někomu vzít život. Dalo by se diskutovat na témata trest smrti, potrat, euthanásie.

Mc Merkurion

… tato otázka mne minula, a po přečtení zmiňované odpovědi přemýšlím, zda má větší cenu život, přestože starý, v porovnání s životem mladým, jež má tyto názory, jen by mne zajímalo, jak si toto stvoření váží svých rodičů a prarodičů …asi nijak … člověk je tak starý, na kolik se cítí … a neboj, znáš to, na každého jednou dojde, a přestože se o to i v pohádkách mnozí snažili, nad časem nevyhráli …

… a jen malé doplnění, odkaz v její odpovědi vede na stránky s omlazujícíma produktama >>> když tomuto někdo věří, pak se nedivme oné odpovědi …

marci1

Připadá mi to velmi smutné. ☹
Možná má obavu ze stárnutí, viz její otázka: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jde-omladnout-bez-cviceni-a-botulotoxinu
nebo viz její odpovědi, ve kterých používá jako zdroj web: „Stále mladí“: http://www.sta­lemladi.cz
🙂

pepe88

Ano je hodně věcí dražších než život,je to touha po experimentech d n a po lidech a zvědavost posílaní lidí za hranice možností ve vesmíru.

BergySeltzer

Z jiného úhlu pohledu, kdy je možno zachránit jen jeden život, a to buď mladého chlapce, nebo člověka v pokročilém věku, myslím, že každý by se rozhodl pro toho mladého. Z tohoto pohledu může být mladý život opravdu považován obecně za cenější. Ve všech jiných případech považuju každý život bez ohledu na staří, ale i bez ohledu, je-li to život pasivní, či aktivní za stejně cenný.

JájsemRaibek

Odpovím trochu neslušně a to otázkou:
Proč při katastrofách, třeba potápějící se lodi mají při záchraně před ostatními děti a ženy?
Má dítě a žena větší cenu než muž?
Nic víc, nic míň.

led

pepe88 trochu nezreteľná odpoveď „touha po experimentech d n a po lidech a zvědavost posílaní lidí za hranice možností ve vesmíru.“. Môžte trochu rozvinúť?
Súhlasím, že zvedavosť a snaha dosiahnúť „krajšiu budúcnosť“ sú v mnoho prípadoch nad život jednotlivca.