Avatar uživatele
Bronzový

Je nebo není rovné zacházení odmítnutí pujčky občanu ve věku nad 70 let?

Do Občanské poradny se dostavil senior že mu banka odmítla půjčku 100 tisíc z důvodu vyššího věku. Dodal, že na soukromé veksl pujčkaře nemá odvahu se obrátit, jenom nemůže pochopit že mladoš může také brzo odejít do říše snů a tam problém s půčkou není.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Problémem možné diskriminace podle věku se zabýval ombudsman. Závěry viz odkaz.

Zdroj: https://www.ochrance.cz/aktual ne/tiskove-zpravy-2013/vek-dos tupnost-financnich-sluzeb-omez uje-a-prodrazuje-je/

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Postoj bank celkem chápu, protože důchodce pro ně není validní a schopný úvěr splatit. Sice existuje převod pohledávek na dědice, ale ti často dědictví odmítnou.


Avatar uživatele
Zlatý

Banky se vystavují riziku nesplacení, proto si ověřují bonitu žadatele.
Banka si musí u každého úvěrového žadatele zjistit jeho předpokládanou schopnost poskytnutý úvěr splatit, tj. jeho bonitu, kterou zjistí pomocí scoringu. Podle zjištěné bonity žadatele pak banka stanoví výši úrokové sazby. Platí, že čím vyšší bonitu klient prokáže, tím nižší úrokovou sazbu z úvěru od banky získá a naopak. Je tomu tak proto, že s nižší žadatelovou bonitou banka podstupuje vyšší úvěrové riziko, které si kompenzuje vyššími úrokovými výnosy z poskytnutého úvěru.

Podle čeho si banka bonitu zjistí?
Bonita žadatele je ovlivněna mnoha faktory. Banka posuzuje jednak osobní údaje jakými jsou:

věk – čím starší, tím hůře,
pohlaví – muži mají větší tendenci nesplácet,
dosažené vzdělání – čím vyšší, tím lépe,
profese – například doktoři jsou na tom lépe,
rodinný stav, počet dětí – čím méně závazků, tím lépe...
Dále banka posuzuje příjmy žadatele. Jedná se o příjmy trvalé, u nichž se předpokládá jejich trvání i v budoucnu – např. příjmy ze samostatně výdělečné činnosti, příjmy ze závislé činnosti, příjmy z pronájmu, rodičovské příspěvky, příjmy z invalidního důchodu apod. U zaměstnanců je (až na výjimky) vyžadován pracovní poměr na dobu neurčitou. V době podání žádosti o úvěr navíc nesmí být žadatel ve zkušební době.
https://www.finance.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Ten sedmdesátiletý (nebo starší) asi už nebude tak dlouho žít, tak je logické, že mu banka odmítla poskytnout půjčku, protože by během splácení mohl zemřít. Dále je ve starobním důchodu, takže nemá tak vysoký příjem jako mladík, který pracuje třeba za průměrnou mzdu.

Podle mě je to tak v pořádku. Když je člověk nemocný, tak také nemůže dělat všechno. Velmi vysoký věk je také hendikep, i když pro tohle neexistuje diagnóza. Nevýhoda je také být například chudý.


Avatar uživatele
Bronzový

Záleží na zdravotním stavu, jaký má senior příjem potažmo, čím chce ručit atd
Jestli do 70 let nenaspořil 100 tis, je tu poměrně vysoké riziko nesplacení


Avatar uživatele
Zlatý

Banka má právo, měůa by to být i povinnostsi prověřit žadatele o půjčku.
To není nerovné zacházení.


Avatar uživatele
Zlatý

Chápu rozhořčení... Ale pro banku je věk významné riziko a banka má povinnost rizika hodnotit. Některé banky by to mohli zkousnout pokud dotyčný bude mít ručitele (splašit ručitele ale také může být problém)


Avatar uživatele
Zlatý

nemůžete banku nutit jít do statisticky riskantních investic. Banky mají samozřejmě právo vypočítat si do jakého věku je nízká pravděpodobnost, že by dotyčný nedokázal půjčku v plném rozsahu splatit aniž by spadla do pozůstalosti a přecházela na dědice. Řešením je nepůjčovat si. Chápu že mladí jinou možnost než vzít si hypotéku často nemají, ale proč by se senior chtěl na stará kolena zadlužovat ?


Avatar uživatele
Zlatý

... a zajímavé je, že když musí chodit důchodci pravidelně ohledně řidičáku k doktorovi, tak to diskriminace nejni, a to jim ještě chtěli omezit jízdní koridor >>> prostě se stářím vznikají jistá rizika a smrt je více blíž, a jestliže by měli mít všichni stejné podmínky, pak je tu otázka, kdo je zaplatí >>> banka riziko rozloží mezi všechny, a to je potom podle mne nespravedlnost ...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Kryšpín

Doplním senior menší živnost, ovšem na půl roku rozkopaná ulice a tím klesl prodej na minium, tudíž půjčkou měl snahu překlenout bídnou dobu poplatit nájem a další. Žádný Hogo-fogo, pronajatý prostory, auto starší Fabka, vlek, garáž menší byt a invalidní manželka. Právník mu dodal, měl jste si bezstarostně půjčit 20 melounů před 25 lety a ještě mohly být později odpustky.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 1122
Zlatý ivzez 528
Zlatý mosoj 507
Zlatý Hlada 361
Zlatý Kepler 297
Zlatý gecco 271
Zlatý annas 265
Stříbrný Pepa25 250
Zlatý led 225
Zlatý Dochy 214

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.