ReHu

Je nebo není hlemýžďům jedno, kterým směrem lezou?

Když zvednu na kraji silnice šneka, který míří doprostřed silnice, otočím ho a položím na trávu nebo kraj silnice ale opačným směrem, bude pokračovat novým směrem nebo se otočí a poleze ve svém původním směru?

Díky.

Teď, co často prší, obracím „správným“ směrem několik šneků denně. Tak jen doufám, že se jich pár na silnici nevrátí.
Díky 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Jisté je jediné to, že hlemýžď nemůže couvat, vždy se posouvá dopředu, a to jakýmkoli směrem.

Myslím si, že záleží na tom, jaký je před ním povrch cesty, podle toho se „rozhodne“.

„Za plžem zůstává stříbrná cestička. No, a po té tato svalovina klouže. Takový plž velice snadno zdolá třeba ostří žiletky, ale když před něj nasypete popel z cigarety, tak se to pro něj stane nepřekonatelnou překážkou, obalí se tím slizem a nemůže se pohybovat dál.“

Véc o životě těchto živočichů.
http://www.roz­hlas.cz/plane­tarium/priroda/_zpra­va/ze-zivota-plze--620844

Další odpovědi
fcoop

Podle směrnic EU má hlemýžď možnost rozhodovat se svobodně – tzn.,že je jen na jeho vůli ,kudy a kam zamíří.
A tak může lézt novým směrem,nebo se otočit a pokračovat tam,kam měl zamířeno,než ho nějaký zvědavec otočil.
Je to jen na něm.
Je i důležité uvědomit si,že máme tzv. „Schengenský prostor“ – a tak není nic neobvyklého,když nám – například – francouzský hlemýžď sežere poupata naší oblíbené květinky.
Ale Francouzi na tom nejsou o nic lépe.
Zvlášť v dnešní době,kdy úplně cizí šneci s jinou žrací kulturou hrozí,že nám spasou úplně všechno.........

Drap

Nebude to u všech stejné. Některý se vrátí do původního směru, některý ne. Myslím, že šnečí lezení nelze paušalizovat. Každý si poleze kam se mu zachce.

Klaproth

Pokud se na silnici vydal jen proto, aby si protáhl nohu, tak mu to bude jedno. Pokud se na celodenní výlet vydal s nějakým cílem, tak se asi vrátí do původního směru. Ale šnečí mysl je složitá, těžko předem predikovat výsledek. Každý hlemýžď je jiná osobnost.

Awe

fcoop:Děkuju ti…Krásně sem se zasmál, ikdyž bych se nedivil že něco takového z Eu taky přijde