Kryšpín

Je, nebo není Česko z pohledu energetiky spolkovou zemí Německa?

Jsme soběstační či záleží více na dovozu.

Nejlepší odpověď
Klaproth

ČR je v desítce největších světových exportérů elektřiny, aktuální přebytek je cca 14 TWh (přesně je to 13,907 TWh).

V odkazu je bilance pro rok 2018. Věnuj pozornost zejména tabulce 3.2. Pozor na znaménko přeshraničního salda, mínus znamená přebytek, čili export.

Zdroj: http://www.eru­.cz/documents/10540/458­0207/Rocni_zpra­va_provoz_ES_2018­.pdf/1420388b-8eb6-4424-9ad9-c06a57b5326c

Další odpovědi
dubraro

Nenazval bych to tak. Naše energetická soustava je propojena se všemi sousedními zeměmi. Ve výrobě el. energie jsme více než soběstační, dokonce je elektřina naším významným vývozním artiklem.

autacek

Z pohledu energetiky jsme německou kolonií vhodnou k levné pracovní síle, odvodu zisků do Němec a výrobě a dodávkám energií, na které jim v obrazu superekologické země, nestačí vítr a slunce.

Ametyst

Německo je sice sjednocené, ale bývalá DDR má blíže k zemím V4 než k západnímu Německu. Až spolková vláda začne na Východě země zavírat doly a uhelné elektrárny, tak bude zle. Česká elektřina a Nordstream 2 jsou pokryteckému Německu dost dobré, ale nahlas budou propagovat obnovitelné zdroje skrze vliv v EU. Německo nedělá malé chyby, ale zaplatí je vždycky ti druzí.

Pepa25

Tento výraz použil p. Šnajder jako nadsázku, aby zdůraznil nemožnost jít v naší energetické politice proti energetické politice našeho většího souseda, který ovlivňuje ceny a trendy pro celou střední Evropu.