bolak

Je navádění k facce trestný čin?

Nejlepší odpověď
Kepler

Facka samotná není trestným činem, tím méně navádění k facce. Trestným činem je až ublížení na zdraví. To by ale ta facka musela být tak vydatná, že by se hajzlík několikrát přetočil kolem dvou os rotace.

Další odpovědi
Lamalam

Jo, klidně si dej pořádnou facku a pak na mě zkus podat trestní oznámení za navádění. Uvidíme jak to dopadne.

klumprt

Hlavní potíž tady těch otázek, zda je či není něco trestním činem spočívá skoro vždycky v tom, že skutek není přesně popsán se všemi podstatnými okolnostmi.
Facka může být uskutečněna tak, že bude trestným činem (např. ofackovaný upadne v důsledku facky hlavou na nějakou hranatou tvrdou věc a dojde k těžké újmě na zdraví).
Ovšem návodce k obyčejné facce by s takovým vývojem za normálních okolností předem nepočítal, čili by nemohl být odpovědný za navádění k ublížení na zdraví, když toho druhého nabádal pouze k obyčejné facce, která má funkci spíše psychologickou – ponižující než tělesně zraňující. Tam by šlo o to, dokázat u návodce od počátku existující úmysl způsobit prostřednictvím navedeného tu újmu na zdraví.
Kdyby tedy druhého naváděl slovy: „Běž a dej Frantovi takovou facku, až se jebne hlavou o ten odpadkový koš u kterého stojí“, tak to by se už dalo posoudit jako navádění k trestnému činu ublížení na zdraví.

gecco

Rozhodně může být…
Je-li trestný čin, k němuž navádíš, je i samotné navádění trestným činem…
😉