Kelt

Je naskenovaný doklad právně stejný jako originál?

Doklady si asi člověk uschovává, ale nějaký záruční list, účtenka. Za několik dní zmizí text a není to viditelné. Co když si naskenuji právě toto. Pak bude pořád čitelné a já půjdu reklamovat zboží, nebo budu chtít dokázat, že jsem něco zaplatil složenkou, ale tu už nebudu mít, ale budu mít naskenovanou složenku se zaplacením. Stačí to jako důkaz? Děkuji.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nemusíš mít ani doklad o koupi, dle zákona jsi povinen prokázat, že jsi výrobek-zboží zakoupil a to třeba i svědectvím druhé osoby. Rovněž tak postačí výpis z účtu, kde je zaúčtována platba kartou.
Dle mého názoru tedy stačí i takto naskenovaný doklad, abys prokázal zakoupení.

Další odpovědi
mosoj

Stačí. Zcela běžně posílají internetové obchody faktury pouze emailem.

anonym

Ahoj Kelt, pokud si zboží objednal přes internet, budeš v systému vedený pod emailem a fakturu není třeba.

Bobek 2

U některých typů dokladů je důležitější, že to je originál (typickým případem jsou bankovky nebo ceniny), u jiných spočívá hodnota dokladu v údajích na něm uvedených, tj. zkopírováním či digitalizací zůstane zachována. Složenka nebo účtenka by v dnešní době především měla obsahovat identifikační údaje, pod kterými je platba evidovaná v nějakém systému, takže k reklamačnímu řízení by měla kopie stačit.

cukrar

Vámi uvedené příklady ANO, ale u jiných dokladů to nemusí tak být.