mosoj

Je náš osud předurčen, nebo jej máme pevně ve svých rukou?

Nejlepší odpověď
johana 56

Myslím si, že to je 50 na 50…

Neovlívním náhodu, výskyt na nesprávném místě v nesprávný čas, zákeřnou chorobu.

Vlastním přičiněním ovlivním vzdělání, volbu povolání, rozvoj osobnosti, smysl života.

Od prvního nadechnutí je jisté jen to, že každá svíčka jednou dohoří…

Další odpovědi
annas

Pokud by nám bylo vše jen předurčeno, pak bychom nepotřebovali svobodnou vůli a vědomé rozhodování.

Jsme jedinci, kteří přemýšlejí, rozhodují se a konají a něco získají, nebo ztratí. Ne vždy se rozhodnou správně.

To, co se stalo v minulosti, nemůžeme změnit, jen na to reagovat a přemýšlet, proč jsme tak jednali. Pokud jsem nic neřešili. nechali tak, jak bylo, ponechali jsme vše svému osudu. Tedy jsou to dvě možnosti – řešit, nebo neřešit. Vytvoříli jsme si svůj osud.

To znamená, ať reagujeme, či nereagujeme, mělo to tak být. Je třeba se umět na všechno dívat, nesvádět všechno na osud. I když se dá říct, že šlo o osud, když jsem se rozhodli, nebo nerozhodli jednat. Vše nemůžeme mít pod kontrolou.ˇ, každý je strůjcem svého štěstí.

Nevíme, co nás čeká v budoucnosti, proto se říká, že náš osud je ve hvězdách.
--

Z pohledu filozofie náhoda neexistuje. Vše, co se stane, má svůj důvod. Každá příčína má svůj následek a každý následek svoji příčinu. I když to „něco“, co jse neočekávali, nazýváme náhodou, ale už nepřmýšlíme, proč se takl událo.

„Náhoda“ je stav situace ,kterému nerozumíme, či si nejsme schopni všechny vzájemné a předcházející souvislosti propojit, abychom pochopili, že právě ony (příčina) mají nyní svůj následek.“

http://vladimir­bohm.cz/2014/11/­proc-neexistuji-nahody-vysvetleni-vesmirneho-zakona

Proč se s někým setkáme? Proč s koupíme to či ono, jdeme někam a zlomíme si nohu… Nešťastné kdyby – „Kdyby sem to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil“.

Kepler

Něco máme pevně ve svých rukou, něco můžeme mít, ale nic pro to neděláme a zbytek je dílem náhody. Žádný nalinkovaný osud neexistuje a sudičky jsou jen v pohádkách.

Rokio

Je jasné, že každý má osud ve svých vlastních rukou, tzv. je strůjcem svého štěstí. Svádět všechno na osud je jako zbavování se odpovědnosti.

Drap

To záleží kdo a jak to hodnotí a čemu věří. Já zastávám názor, že máme svůj osud ve vlastních rukou, ale i tak nemusí vždy vlivem dalších okolností vyjít.

isteron

Náš osud určuje osud, náhody a rôzne okolnosti a tie podmienky, s ktorými sa musíme pasovať a stretávať počas života. Nie každý je zdravý a nemusí si byť na vine, keď ho stretne nejaká udalosť, choroba a skutočnosť, s ktorou sa iní nestretnú, neochorejú a všetky zlé udalosti sa mu vyhýbajú.

postcd

osud je věc, na kterou se lidé vymlouvají a myslí že tím ztratí odpovědnost za své jednání, které máme ve svých rukou

Nuk nuk

Jak co. Určité věci jsou zkrátka dané, ale hodně jich můžeme zásadně ovlivnit svým chováním a rozhodnutími.

pucipuci

Mám doma knihu, kde jsou mimo jiné popsány čáry na dlani. U jedné z nich je napsáno, že pokud tato čára chybí, tak majitel ruky má osud čistě ve „svých rukou“. Takže z toho mi plyne, že obojí je možné. Kdo nemá karmické dluhy, tak si může dělat co chce. Kdo je má, hold má osud předurčen.

Pavel64

Pokud je platná teorie, že duše si jde na Zem něco vyzkoušet, že je vše řízeno a že nic, co uděláte, nepochází od nás, ale z „toho řízení“, tak je níš osud pevně daný a my nic nezmůžeme. Tady na Zemi to ale není špatné, protože všechno, co děláme, děláme jak nejlépe můžeme a ve správný čas a tak mi nezbývá, než se za to mít rád a užívat si tady a teď.