Avatar uživatele
smilezzz

Je nárok dostávat odškodnění od bývalého zaměstnavatele za pracovní trvalý úraz?

V roce 2011 v říjnu jsem měl pracovní úraz – poškození sítnice, nevidím na jedno oko. Bylo to vyhodnoceno jako pracovní úraz, dostal jsem do výše platu vyplacenou částku a od ledna tohoto roku jsem dostal výpověď a jsem na úřadu práce, z důvodu, že se firma ruší. Žádal jsem si o částečný ID, ale nebylo mi vyhověno. Mám nárok dostávat od mého bývalého zaměstnavatele nebo od jeho pojišťovny nějakou měsíční čásku ( rozdíl mezi výplatou od úřadu práce a mojí předešlé výplaty

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? iceT, huxa před 4028 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

Pracovní trvalý úraz neexistuje, nmyslíte tím zřejmě pracovní úraz s trvalými následky. Vyrovnání ze strany zaměstnavatele jste již podle Vašich vlastních slov dostal.
Bylo by dobré, kdybyste se s Vaším bývalým zaměstnavatelem domluvil, zda trvalé následky má ošetřeny ve své pojistné smlouvě za zaměstnance proti jejich úrazu a zda byste ještě z této pojistné smlouvy nemohl dostat nějaké další odškodnění.
Víceméně byste se však měl starat o plnění z titulu trvalých následků z vlastního úrazového pojištění.
Pokud bývalý zaměstnavatel v rámci zákonného pojištění již nemá možnost Vám jiné odškodnění poskytnout, tak byste se musel obrátit se žalobou o náhradu vzniklé škody na Vašem zdraví na soud. Obávám se ale, že v tomto případě se stejně práva nedovoláte, protože ruší-li se firma, nebude asi nikdo, kdo by Vám v takovém případě mohl nějaké odškodnění vyplatit.
Jedinou cestou je zjistit, zda ještě něco lze získat z pojistek.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tatanka

Je lepší narodit se v jiném státě, ale bohužel jsou i daleko horší případy, tímto Váš v žádném případě nezlehčuji. Fandím

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

Zajímalo by mne, odkud Ocko čerpá své opakovaně nepřesné informace.

Za pracovní úraz a za jeho následky samozřejmě odpovídá zaměstnavatel, a to i do budoucna – pro případ, že by se některé následky projevily až časem.

Pokud zaměstnanec v důsledku pracovního úrazu dosahuje nižších výdělků, má nárok na dorovnání rozdílu mezi současným výdělkem a výdělkem z doby před úrazem z povinného úrazového pojištění zaměstnavatele (jde o tzv. rentu).

Veškeré nároky je nutné uplatnit prostřednictvím zaměstnavatele, u něhož k pracovnímu úrazu došlo.

V případě registrace na úřadu práce se za nově dosahovaný výdělek považuje minimální mzda, k výši podpory se nepřihlíží (zaměstnavatel odpovídá za pracovní úraz, ale neodpovídá za situaci na pracovním trhu).

před 3952 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek