Avatar uživatele
Registrovaný

Je nárok dostávat odškodnění od bývalého zaměstnavatele za pracovní trvalý úraz?

V roce 2011 v říjnu jsem měl pracovní úraz - poškození sítnice, nevidím na jedno oko. Bylo to vyhodnoceno jako pracovní úraz, dostal jsem do výše platu vyplacenou částku a od ledna tohoto roku jsem dostal výpověď a jsem na úřadu práce, z důvodu, že se firma ruší. Žádal jsem si o částečný ID, ale nebylo mi vyhověno. Mám nárok dostávat od mého bývalého zaměstnavatele nebo od jeho pojišťovny nějakou měsíční čásku ( rozdíl mezi výplatou od úřadu práce a mojí předešlé výplaty

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele

Pracovní trvalý úraz neexistuje, nmyslíte tím zřejmě pracovní úraz s trvalými následky. Vyrovnání ze strany zaměstnavatele jste již podle Vašich vlastních slov dostal.
Bylo by dobré, kdybyste se s Vaším bývalým zaměstnavatelem domluvil, zda trvalé následky má ošetřeny ve své pojistné smlouvě za zaměstnance proti jejich úrazu a zda byste ještě z této pojistné smlouvy nemohl dostat nějaké další odškodnění.
Víceméně byste se však měl starat o plnění z titulu trvalých následků z vlastního úrazového pojištění.
Pokud bývalý zaměstnavatel v rámci zákonného pojištění již nemá možnost Vám jiné odškodnění poskytnout, tak byste se musel obrátit se žalobou o náhradu vzniklé škody na Vašem zdraví na soud. Obávám se ale, že v tomto případě se stejně práva nedovoláte, protože ruší-li se firma, nebude asi nikdo, kdo by Vám v takovém případě mohl nějaké odškodnění vyplatit.
Jedinou cestou je zjistit, zda ještě něco lze získat z pojistek.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Je lepší narodit se v jiném státě, ale bohužel jsou i daleko horší případy, tímto Váš v žádném případě nezlehčuji. Fandím

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ivzez

Zajímalo by mne, odkud Ocko čerpá své opakovaně nepřesné informace.

Za pracovní úraz a za jeho následky samozřejmě odpovídá zaměstnavatel, a to i do budoucna - pro případ, že by se některé následky projevily až časem.

Pokud zaměstnanec v důsledku pracovního úrazu dosahuje nižších výdělků, má nárok na dorovnání rozdílu mezi současným výdělkem a výdělkem z doby před úrazem z povinného úrazového pojištění zaměstnavatele (jde o tzv. rentu).

Veškeré nároky je nutné uplatnit prostřednictvím zaměstnavatele, u něhož k pracovnímu úrazu došlo.

V případě registrace na úřadu práce se za nově dosahovaný výdělek považuje minimální mzda, k výši podpory se nepřihlíží (zaměstnavatel odpovídá za pracovní úraz, ale neodpovídá za situaci na pracovním trhu).

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 926
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 432
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.