Je náhoda, že většina alkoholiků a narkomanů, jsou ateisté?

Vidím to sám a slýchávám to i od známé, která pracuje v psychiatrické léčebně u léčení závislých.Někdy od ní slýchávám, že většina lidí (asi 90% pacientů) léčícich se z drogové závislosti jsou nevěřící nebo do žádné náboženské skupiny nepatří. Sám znám hodně lidí, věřících i nevěřících a sám za sebe musím říct, že většina lidí sedících v hospodách jsou nevěřící. Samozřejmě i například křestan si rád připije, ale osobně drogově závislého křestana neznám. Je mi jasné, že takové případy jsou taky ale jde o to že 9 z 10 takových lidí skutečně v nic nevěří. Má to na jejich psychiku nějaký vliv? Je přece jen pravda, že náboženství vám dává alespon v něčem víru, ateisté věří smrt je prostě konec a proto se nehodlají nějak namáhat. Tím třeba nechci útočit na žádnou skupinu ani vyznání, ale jen by mě zajímalo proč tomu tak je. (Taky bych prosil v případných odpovědích o korektnost a taky o to, aby to ateističtí čtenáři nepovažovali za útok, jedná se totiž o fakta ne o můj výmysl)

Nejlepší odpověď
annas

Náhoda neexistuje.

Ale setkala jsem se s alkoholiky i narkomany, kteří byli věřící, nevěřící, s vysokoškolským vzděláním, ale i bez vzdělání, s kulturním i politickým rozhledem, v nižších i vyšších funkcích.

Přece i křesťané hřeší, nevěřící konají dobré skutky. Myslím, že náboženství není zárukou toho, aby byl člověk morální. Možná věřící počítají s odpuštěním Boha, tedy věří v posmrtný život.

Ale je pravda, že možná modlitba, jakási meditace, činí věřícího silnějším.

Kdo zná pravidla morálky, kdo dodržuje Desatero? Mravní „zákony“ musí vycházet ze srdce, nikoliv z toho, že jsou na papíře.

Jenže pokud jde o kriminalitu, tak je dokázané, že kriminalita ateistů je nižší než věřících. Takže podle vašeho vyjádření mně to nějak nesedí.

„Ateista nemá žádnou mravní oporu v životě, protože jeho etika je relativistická. Ateista je materialista, tudíž veškerá skutečnost je jen hmotná, a tam není žádný prostor pro etiku", tvrdí Michal Semín .

https://www.i­rozhlas.cz/zi­votni-styl/spolecnos­t/vira-vs-ateismus-krestane-jsou-sice-hrisni-ale-ateiste-nemaji-zadnou-oporu-pro_1709141430_pj

Další odpovědi
Drap

Je to tím, že v naší společnosti je stejné procento ateistů i mezi nealkoholiky. Neni nijak podložena souvislost mezi vírou a alkoholismem

Anikitos

Většina notorických alkoholiků a jiných narkomanů nevěří v životě v nic (ne jenom z náboženského hlediska), nevěří v žádné ideje, v nikoho ani v sebe…

ivzez

Bohužel se jedná o výmysl, nikoliv o fakta.

Závislost je nemoc a podlehnout jí může kdokoliv,
věřící, stejně jako nevěřící.

Ateisté nevěří, že smrt je konec. Ateisté to vědí.

Závislým na čemkoliv (nejen na alkoholu) se může klidně stát
i věřící → ostatně už fakt, že je věřící, jeho závislost prokazuje.

Zatímco věřící se vždy má nač vymluvit, ateista se vždy spoléhá
jen sám na sebe, žádnou výmluvu nemá (ani ji nepotřebuje), ví, že
za všechno, co udělá, odpovídá on sám.

_______

Odkud máte informaci, že většina lidí sedících v hospodách jsou
nevěřící? Nevím o tom, že by někdy proběhl takový průzkum…

Informace jedné zaměstnankyně jedné léčebny podle mne
také nemá příliš velkou váhu. Vypovídá o pacientech jenom
jedné léčebny.

Nevypovídá o křesťanských zařízeních pro léčbu závislostí, doléčování
po skončených ústavních léčbách apod. Podle mých informací je různých náboženských organizací věnujících se závislostem hodně, možná i více,
než „světských“. Přestože jsou určeny všem závislým (při splnění určitých
podmínek pro vstup), najdete v nich více věřících než ateistů.

_______

»„Ateista nemá žádnou mravní oporu v životě, protože jeho etika je relativistická. Ateista je materialista, tudíž veškerá skutečnost je jen
hmotná, a tam není žádný prostor pro etiku“, tvrdí Michal Semín.«

S tímto nemohu souhlasit. Věřící mají berličku, o kterou se celý život
opírají, svěřují své dny, měsíce, roky i životy Bohu, tvrdí, že bez Boha
by byl život prázdný.

To samozřejmě není pravda.
Náplň životu nedává Bůh, dáváme mu ji my sami.

A už vůbec není pravda, že ateisté nemají v životě žádnou mravní oporu. Mají.
A zároveň mají mnohem větší odpovědnost jak sami za sebe, tak za své okolí,
dokonce – i když to neradi uslyší – i za ty věřící.

CzechCountry

Myslím si, že je to (je-li to pravda) způsobeno několika faktory…

  1. Mezi (zjm. mladými) křesťany je velké procento vysokoškolsky vzdělaných lidí, lidí s velkým obecným rozhledem, lidí, kteří se občansky angažují atd… U těchto lidí je IMHO logicky nižší riziko toho, že se stanou závislými na tvrdých drogách či na alkoholu (ovšem na druhou stranu křesťanů-alkoholiků znám hned několik; dokonce i někteří kněží mají vztah k alkoholu velmi vřelý)
  2. Existuje nějaké přikázání Nezabiješ, dle kterého by se měli křesťané řídit. Toto přikázání nezahrnuje jen vraždu, ale i sebepoškozování (tedy i kouření, pití nad míru atd.), činění fyzického i psychického zla na někom jiném, nadávání někomu atd. atd.
  3. Je třeba hledat i příčinu příčiny tohoto jevu. Proč člověk obvykle sáhne po alkoholu či po drogách? Často je to nějaká tíživá situace… A křesťan často dokáže zvládat tíživé situace lépe, neboť se může spolehnout nejen sám na sebe, ale i na Boha, na to, že mu třeba daná křesťanská farnost (=farníci) pomůže atd.