Cascada

Je náhoda, že barvy na německé vlajce mají barvu oxidů železa, jež ty barvy jsou táké jen 3?

Nebo to byl záměr ty barvy takhle byly vybrány, má to nějakou souvislost? Jsou jen 3 oxidy železa a mojí barvy žlutou, černou a červenou. Vzhledem k historii kovářství to třeba někdo takto vymyslel. Jako v ČR že červená je krev, modrá nebe, bílá čistota. Proč by ne v industriálním Německu oxidy železa?

Nejlepší odpověď
annas

Jaký význam mají barvy na německé vlajce, se dovíte z odkazu. „Jaký mají význam na vlajce Německa“

http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/barvy-na-vlajce

„Do 19. století tvořilo římskou německou řísi několik feudálních států. Z následných pokusů o sjednocení vzešla i nová vlajka: černo/červeno/žlutá (oficiálně označovaná za zlatou) trikolora. Barvy byly převzaty z pruských vojenských uniforem konce 18. století. Tři vodorovné pruhy, černý, červený a žlutý, se zřejmě poprvé objevily na praporech, stuhách a kokardách užitých při národní manifestaci 27. května 1832. Konala se na kopci Hambach u Neustadtu ve znamená znovuzrození Německa. V dobách Německého císařství byla roku 1871 původní trikolora nahrazena Bismarckovými barvami. Šlo o kombinaci červené (barvy Hansovního spolku) s bílou a černou (barvami Pruska, jehož byl Bismarck kancléřem). Po porážce Německého císařství v 1. světové válce byla v r. 1919 vyhlášena republika a černo/červeno/zlatá trikolora se vrátila. V roce 1933 převzala moc nacistická vláda a vlajka znovu dostala barvy císařství doplněné hákovým křížem. Po 2. světové válce se Německo rozdělilo. Obě části používaly černo/červeno/zla­tou trikoloru, ale NDR přidala do středu znak. Znovu sjednocený stát používá hladkou trikoloru“

Náhoda neexistuje, všechno je nějak dané

Další vysvětlení – Červená – Černá – Zlatá

"Tradice černé, červené a zlaté je jednota a svoboda . Je to symbolem toho, že idea svobody, idea osobní svobody, by měla být jedním ze základů našeho státu.

Černá je věčný smutek = noc, zlo; červená barva = rozžehává uhlíky, „zapálí“ odvahu, oheň, žár, krev, zlato je svatá pravda = rozum, světlo slunce.

--
Vkládám odkaz nově, ten původní nejde otevřít.

https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Schwarz-Rot-Gold

https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Flagge_Deut­schlands

Zdroj: https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Schwarz-Rot-Gold

Další odpovědi
ivzez

Původ barev je starší, než uvádí Aleš Brožek v knize, z níž ve své
odpovědi čerpá knihovna (viz první odkaz v odpovědi Annas).

—–—

Volný překlad z němčiny (z více zdrojů – viz odkazy níže):

Již v 2. polovině 12. století se objevuje v říšském znaku císaře Friedricha Barbarosy – černý orel (orel se používal už od antiky) na zlatém podkladu.
Později přibyla červená „zbroj“ (zobák a pařáty), která měla být používána
od 14. století. Nejstarší doklad používání třibarevného znaku je v „Codexu Manesse“, který vznikl kolem roku 1300.

Existuje další zmínka o prvním použití černo-červeno-zlaté kombinace.
Při ceremoniálu volby F. Barbarosy německým králem (1152) měla
být cesta od Frankfurtského dómu vyložena černo-červeno-zlatým
kobercem, jehož kousky měly být po skončení ceremoniálu rozdány
obyvatelstvu.

Podle Friedricha (Bedřicha) Engelse a Alberta Nordena (politik, novinář)
měli černo-červeno-zlatou vlajku použíít v roce 1525 rolníci ze Stühlingenu
(období selských válek).

Tyto barvy se později objevily i na uniformách
(černé se zlatými knoflíky a s červenými výložkami).

V roce 1848 se vlajka s černým, červeným a zlatým pruhem
stala symbolem svobody, jednoty a německého národního státu.
Není však jisté, v jakém pořadí tehdy barvy na vlajce byly.

V roce 1850 vlajku zakázal pruský král. Do roku 1919 se používala vlajka s černým, bílým a červeným pruhem, v únoru 1919 se rozhodlo o návratu ke kombinaci černé, červené a zlaté. Nacistické Německo používalo jinou vlajku a černo-červeno-zlatá se začala znovu používat v roce 1949. V roce 1959 se tyto barvy objevily i na vlajce NDR (uprostřed navíc se znakem).

———
Černá, červená a zlatá barva se v Německu používaly od středověku, ale kvůli roztříštěnosti Německa se ještě nedalo mluvit o národních barvách. Pokud se vysvětluje původ barev, odkazuje se většinou na výše zmíněný znak.

Vysvětlení „převzetím barev z uniforem“ mi přijde poněkud „krkolomné“,
neboť podle mne byla volba barev pro uniformy dána stejným historickým vývojem,
z něhož vzešly i barvy pro pozdější vlajku.

Nejsem si jista, jestli lze pro pruské barvy použít spojení „Bismarckovy barvy“
(obzvláště, když o jejich použití rozhodl pruský král – 1850).

———
Zdrojů bylo tentokrát více, převážně jsem čerpala z německé Wikipedie
( https://de.wi­kipedia.org – cca 10 stránek), Wissen.de ( http://www.wis­sen.de/ ),
http://www.de­utschlandflag­ge.org a pár dalších.

ivzez

Cascado, díky za otázku.
Bylo to zajímavé hledání i čtení…