Avatar uživatele
anonym

Je nabádání k podvodu při vážení melounů postižitelné?

Narazil jsem tu v jedné otázce na nabádání jednoho uživatele k podvodu úmyslným zvážením malého melounu a následným přelepením cedulky na meloun co největší. viz. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vybrat-spravny-meloun

Zajímalo by mě, zda je to i přes zdůrazněnou nadsázku teoreticky trestně postiželné.
Doplňuji:
Měl jsem na mysli, zda může být postihnutý ten, kdo k tomuto „podvodu“ NABÁDÁ. Ne osoba, která to provede.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? blesk26, Wareg před 5085 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Miroslavst

Není, protože aby to bylo trestně postižitelné, musel by to být meloun za víc jak 5000,–kč tedy rozdíl v ceně.
Mohlo by se však jednat o přestupek. Museli by však prokázat úmysl, že jsi chtěl podvádět.
Pokud můžeš přelepovat cenovku, domnívám se, že se jedná o větší market a nakupuješ s vozíkem. Já bych tvrdil, že mi to asi někdo schválně přelepil, aby mi udělal problém.

Takže prokázání by bylo trošku těžší.

Doplnění:
Domnívám se že nikoli, jelikož tr. čin opět do 5000 není tr. čin a společenská nebezpečnost tohoto skutku nabádání není tak nebezpečná.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
sobol

K podvodům s melouny asi ne, ale např. k pojistným podvodům (pokud je nabádání prokazatelné) už ano.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Wareg

Tu otázku jste položil z čiré zvědavosti nebo že Vám leží na srdci nadsázka s čistou teorií?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek