Je nabádání k podvodu při vážení melounů postižitelné?

Narazil jsem tu v jedné otázce na nabádání jednoho uživatele k podvodu úmyslným zvážením malého melounu a následným přelepením cedulky na meloun co největší. viz. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vybrat-spravny-meloun

Zajímalo by mě, zda je to i přes zdůrazněnou nadsázku teoreticky trestně postiželné.
Doplňuji:
Měl jsem na mysli, zda může být postihnutý ten, kdo k tomuto „podvodu“ NABÁDÁ. Ne osoba, která to provede.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Není, protože aby to bylo trestně postižitelné, musel by to být meloun za víc jak 5000,–kč tedy rozdíl v ceně.
Mohlo by se však jednat o přestupek. Museli by však prokázat úmysl, že jsi chtěl podvádět.
Pokud můžeš přelepovat cenovku, domnívám se, že se jedná o větší market a nakupuješ s vozíkem. Já bych tvrdil, že mi to asi někdo schválně přelepil, aby mi udělal problém.

Takže prokázání by bylo trošku těžší.

Doplnění:
Domnívám se že nikoli, jelikož tr. čin opět do 5000 není tr. čin a společenská nebezpečnost tohoto skutku nabádání není tak nebezpečná.

Další odpovědi
sobol

K podvodům s melouny asi ne, ale např. k pojistným podvodům (pokud je nabádání prokazatelné) už ano.

Wareg

Tu otázku jste položil z čiré zvědavosti nebo že Vám leží na srdci nadsázka s čistou teorií?