Otazník123

Je na noční obloze vidět hvězda, o které můžeme s jistotou říct, že už neexistuje?

Na nočním nebi je vidět spousty hvězd, které už nemusí dávno existovat a vidíme jen jejich světlo, které k nám putuje roky. Je nějaká taková hvězda, o které s jistotou můžeme říct, že už neexistuje a vidíme jen ono světlo? Dá se to třeba nějak vypočítat ze vzdálenosti a aktuální fáze hvězdy. kterou u nás i když opožděně vidíme? Doplňuji: Zajímá mě konkrétní hvězda, kterou najdu na obloze nejlépe bez dalekohledu.

Odpovědi
Edison

Vzhledem ke stáří vesmíru určitě.

Cenobita

To je dosti problematická otázka, protože i když hvězda vyčerpá svoje palivo tak je stále hvězdou i když nesvítí. I když vybuchne jako supernova a rozptýlí svůj prach do vesmíru tak je to vlastně stále ta původní hvězda. Otázku by bylo nutné více upřesňovat. Ale pokud by šlo o stanovení, zda to co vidíme ještě skutečně svítí nebo je to jen světlo na cestě, to se nedá s určitostí nikdy přesně říct.

Pomocí hvězdné velikosti by se dalo usuzovat jaký život daná hvězda vede (délka života) a podle vzdálenosti by se dalo vypočítat s určitou vysokou pravděpodobností, zda ještě svítí, nebo již vyhasla. Vždy je to ale o té pravděpodobnosti.

orestez

Ano, to je setsakramentsky dobrá hackerská otázka. Jen houšť.