JájsemRaibek

Je můj výpočet objemu správný, když výsledek se mi logicky nezdá?

Dnes jsem slyšel, jak je požární hadice těžká a dotaz kolik by mohla vážit, když v ní je voda.
Říkám, že to je vlastně objem válce (+hmotnost samotné hadice).
Tak jsem si to před chvílí chtěl spočítat, ale s výsledkem nejsem spokojený a nezdá se mi.

Takže délka hadice je 20 metrů, pokud je prázdná, tak šíře je 8cm, tedy dle mého poloměr je 8cm.
Výpočtem mi vyšlo, že to je 0,004021 m3, což by tedy mělo být 4 litry vody, což by mělo být 4kg.
Je můj výpočet správný?

Nejlepší odpověď
mosoj

1. Pokud je prázdná tak je to placka a nejedná se o žádný poloměr. Mohlo by se diskutovat o průměru, ale i to je špatně. Nicméně z této placky můžeme vytvořit
kruhovou hadici o obvodu 16 cm. To jest o poloměru r = cca 2,55 cm !!!!

2pí r = 16

r = 2,55

2. Po dosazení do vzorce pro výpočet obsahu válce a dodržení správných !!! jednotek dostaneme obsah 0, 0408 m3 = 40,8 l. Takže váha obsahu (pro vodu) bude cca 40,8 kg + váha hadice.

Další odpovědi
dudu

Podle mne voda v této dvacetimetrové hadici přibližně váží 40 kg.

cochee

π * r² * v: 3,14 * 0,04² * 20 ≅ 0,1 m³ = 100 l.

Když je šíře 8 cm, tak 8 cm je průměr, nikoli poloměr. Poloměr je 4 cm čili 0,04 m, musíš sjednotit jednotky. Dále vznikla chyba tím, žes těch 8 cm vyjádřil jako 0,008 m, což není 8 cm, ale 8 mm.

dopl.: Drap: nejsou náhodou kapaliny nestlačitelné a tudíž pod tlakem dostaneš do hadice úplně stejné množství vody jako např. pouhým nalitím? Jistě, hadice není ideálně tuhá a trošičku se pod tlakem vody roztáhne, ale určitě ne „podstatně,“ jak říkáš (a tak nepojme „podstatně“ větší objem vody).

Drap

Výpočet máš sice zřejmě správný, nepočítáš však s tlakem, kterým je voda do hadice tlačena. Tím se váha hadice podstatně zvýší.

orwell

mosoj: reaguji se zpožděním, ale já taky musím dělat i něco jiného, než prudit na Odpovědích 🙂
Co se týká zmíněné přesnosti výpočtu, souhlasím s tím, že tady řeším(e) prkotiny. Ale nesouhlasím s tvým tvrzením v diskuzi „Do žádného výpočtu se nezaznamenávají jednotky.“ Já dělám tutéž „chybu“ (a řada dalších lidiček), protože u složitějších výpočtů se zápis stává rozsáhlý a nepřehledný. Proto si to navzájem tolerujeme, dokonce i ve škole. Avšak správně by za číselnou hodnotou každé veličiny (a to i ve výpočtu) měla být i její jednotka! Máš-li pochybnosti o mém tvrzení, podívej se do nějaké učebnice fyziky, např. Fyzika 1 pro střední školy (Lepil, Bednařík, Hýblová), Prometheus Praha 2013. Tam např. na str. 25, 28, 30, 31, 37, 50, 54,…prostě se mi zatím nepodařilo najít vzorec s bezprostředně navazujícím výpočtem, kde by u číselných hodnot veličin chyběly jejich jednotky. Tím nechci tvrdit, že tam žádný takový není, nehodlám to všechno prozkoumávat. Ale už jenom to, co jsem zde uvedl je v příkrém rozporu s tvým tvrzením, že do žádného výpočtu se nezaznamenávají jednotky.

orwell

Edison: máš pravdu, taky mě to napadlo, ale už jsem se do toho nechtěl míchat. Profil toho „splácnutí“ není obdélník, ale po stranách má určité rádiusy… jde i o sílu stlačení hadice a jak píšeš, zda to měřil „po venku“ či uvnitř. Též se zde nepočítá s určitou roztažností hadice tlakem vody.
V odpovědi mosoje postrádám jednotky u výpočtu poloměru hadice 2pí r = 16
r = 2,55 (jasně cm, má je nahoře, ale zde chybí), dál bych nepoužíval místo objemu válce obsah válce a slovo váha udávaná v kg je už taky tak nějak mimo mísu. Když už, tak hmotnost v kg, resp. tíha v N. Ale rozumíme si.
Dochy by asi napsal: nelze spočítat kvůli tomu a tomu a měl by pravdu. Ale při určitém zjednodušení a akceptování jisté nepřesnosti se to dá brát a dal jsem bod.

mosoj

Hm. Do žádného výpočtu se nezaznamenávají jednotky. Je tam 16 a to jsou centimetry. Vzorec jsem doplňoval a vše potřebné je napsáno výše. Je tam i těch 16 cm! Kdo neumí převod tak základních jednotek, jako jsou metry délkové či plošné, se v tom stejně nevyzná a kdo to umí , není problém.

Výpočet je základ.
Každý výpočet je vypočítáván s nějakou přesností. Třeba pí!! Počet desetinných míst, přesnost měření a pod. Přesnost výpočtu se volí dle dané potřeby.

Už vidím jak někdo plní 20 metrů zřejmě c- hadice a vypouští ji. Nakonec jak velkou nádobu si má připravit řekne jenom výpočet byť s nepřesnosti pro tento účel zanedbatelnou..

mosoj

Tloušťka hadice zadána nebyla. Takže tazateli musela stačit tato přesnost! Jinak jde o polemiku prkotin.

Edison

Nakonec je nejjednodušší to změřit. 😁

Edison

Jde o šíři, nebo průměr? A podstatná věc: Vnější, nebo vnitřní? Šíři bych chápal v tom spláclym stavu. K tomu je třepa připočítat výšku toho splácnutí. To by se dalo i odhadnout, ale k exaktnímu odhadu/výpočtu je potřeba znát sílu stěny v případě, že počítáš vnější rozměty. Dále je třeba nezapomenout, že voda je sice nestlačitelná, ale ta hadice má určitou pružnost a může se pod tlakem nafouknout, tedy zvětšit svůj objem.

mosoj

Ano. I zde se najdou spravedliví a rozumní lidé.

cochee

I já jsem chyboval, přiznávám. Ignoroval jsem formulaci „pokud je (hadice) PRÁZDNÁ, tak šíře je 8cm.“

mosoj

Já jsem také tápal a hledal jsem. Nic jsem nenašel, pomohla jenom logická úvaha a pak pár primitivních výpočtů a převodu jednotek.

mosoj

jak může Drap být ohodnocen za takovou blbost !!!??