Vitek04

Je muchomůrka červená škodlivá ? (+ definujte proč)

Moc studií o muchomůrce červené a její škodlivosti nebylo a nikde není na internetu jednoznačná odpověd. Proto se chci zeptat vás jestli víte nějaké informace o její škodlivosti nebo máte zkušenosti. Zjistil jsem, že není jedovatá nebo aspon to, že muscarin je jen ve stopovém množství (0,0002%) což je prý málo pro fyziologickou aktivitu natož otravu. A taky by mně zajímalo jestli muscimol a kyselina ibetonová
je nebezpečná. Děkuji budu rád za vaše odpovědi!!!

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Nemyslím si, že by toho na internetu zrovna o muchomůrce červené bylo málo…

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Amanita_mus­caria#Toxicity

http://www.da­vidmoore.org.uk/21st_Cen­tury_Guidebook_to_Fun­gi_PLATINUM/REP­RINT_collecti­on/Michelot_e­tal_A.muscari­a_chemistry_bi­ology_toxicolo­gy.pdf

https://www.re­searchgate.net/pro­file/Leszek_Sa­tora/publicati­on/7836263_Fly_a­garic_Amanita_mus­caria_poisonin­g_case_report_an­d_review/links/5b3b6152a­6fdcc8506eac6a4/Fly-agaric-Amanita-muscaria-poisoning-case-report-and-review.pdf

Mrkla jsem se do jedné obsáhlé publikace, kde se píše, že sběratelé ji mají v oblibě zejména pro halucinogenní účinky, viděla jsem dokonce, jak nějací pánové sloupli červenou vrstvičku z klobouku a pak ho spořádali. Po požití se okamžitě vstřebává do GIT, kys. ibetonová s muscimolem projdou hematoencefalickou bariérou a v mozku se kys. ibetonová dekarboxyluje na muscimol, který má za následek neurotoxické účinky. Nějaká vážná otrava s úmrtím by se asi s dnešní medicínou nekonala. Největší koncentrace by měla být právě v klobouku, ale nikdy nemůžeš odhadnout, kdy tam toho kolik bude – mění se to v závislosti na stáří houby, počasí, ročním období.
Vzala bych v úvahu i schopnost hub akumulovat těžké kovy…

A doufám, že se jenom chceš zkusit sjet, protože domácí úkoly tady neděláme ;)

Další odpovědi
Drap

Nejsme tady zvyklí, aby nás někdo úkoloval a dávalo nám příkazy. U mochomůrky červené je problém ten, že každá má jiný obsah muskarinu a dávkování nelze určit. I když se uvádí že neni jedovatá, předávkování může vest až k smrti. Jedině blázen by si s něčím takovým zahrával.

cochee

Zřejmě máš trošku zmatek v pojmech. Škodlivý může být hmyz způsobující škodu tím, že napadá ovoce na stromech, nebo třeba vyžírá lýko a tím strom zabíjí – způsobuje škodu. Nebo může být škodlivá i houba, která způsobuje rozpad dejme tomu dřevěných konstrukcí nějaké stavby. Základem je: působí škodu. Čím může být takhle škodlivá houba, která si jen tak roste v lese – muchomůrka červená?