zjentek

Je možný z celkovýho stavu naší planety určit morálku těch, kteří nám kdy vládli?

Přece je v lidských silách bilancovat.

Můj názor je ten, že pokud není možno z nynějšího stavu naší planety Země určit charakter, ostatní vlastnosti a především morálku těch, kteří nám kdy vládli, pak je zcela zřejmé, že touha vlastnit, ovládat, ubližovat a pustošit je pevně zakořeněna v podstatě existence člověka. Teď už jen přijít na to, v kterém pohlaví je zakořeněna intenzivněji, protože není těžké si představit, pokud máme doma někoho, koho milujeme, zatímco venku ubližujeme celému světu, jak je těžké odpovědět si, kdo z nás dvou „milujících“ je větší hyena.

(Úvahy o stavu planety země. Dle společenství Hnutí H. Krishna je – cituji: „vše jak má být“, čili je důvod k oslavám a měli bychom si především zazpívat, děkuji.)

Odpovědi
Ametyst

To je příliš extrémní otázka. Co zohlednit ty manipulující lidi, lobbisty a neziskovky, kteří tahali za nitky a nikdy nebyli vidět?

Rokio

Vezmu to podle doby.

V pravěku se bojovalo klacky a kameny. Nebyly organizované státy, nýbrž skupiny lidí se nazývaly tlupy, kde hlavní slovo měli šamani a nejsilnější válečníci. Lidé byli o něco málo lepší než zvířata, ale díky tomu, že neměli tak vyspělou technologií, nemohli zemi tolik škodit.

V době, kdy byl starověk, se válčilo jedna radost, ale nebyly náboženské války. To s sebou přinesl až středověk a křesťanství. Nebyl tehdy ale střelný prach a zbraně nebyli tolik ničivé jako dnes. Nejvíce škodili planetě psychotičtí římští císaři, Sparta (svojí ideologií) a Vandalové.

Ve středověku to šlo s láskou lidí k naší matičce zemi z kopce. Válčení bylo na denním pořádku a ještě větší zlo byly náboženské války. Příkladem je tažení křižáků proti muslimům.

Novověk zahrnuje renesanci, věk impérií, průmyslovou revolucí a začátek 20. století. V této době se technologie rozvíjela, ale měla i své stinné stránky. Mám na mysli drancování zdrojů v období průmyslové revoluce. Dále Napoleon Bonaparte měl lví podíl na kontinentální válce a Angličané, Španělé, Portugalci a Italové se snažili vnutit Indiánům svoji víru a téměř je vyhubili.

Nejnovější časy jsou svědky 1. světové a 2. světové války. V první umírali hlavně vojáci, zatímco ve druhé nevinní civilisté, hlavně Židé, Slované, Romové a lidé znevýhodnění. Adolf Hitler byl jediný člověk, který měl nemalý podíl na vzniku světové války.

Nejvíce morální vládci světových dějin jsou podle mě Alžběta I., Karel IV., Abrhám Lincoln, Claudius (nejlepší římský císař) a Ludvík XIV.

Naopak mezi nejhorší vladaře po morální stránce patří Nero, Warren Harding a Jan Bezzemek.

DoTazatel

Není. Jak chceš ze stavu naší planety, poznat morálku všech těch, kteří kdysi vládli?

Nechápu jak to myslíš, že když to není možné určit, pak je zřejmé, že touha vlastnit, ovládat, ubližovat a pustošit je pevně zakořeněna v podstatě existence člověka… Jako v čem je to zřejmé?

A co myslíš stavem planety? Planetu jako celek nebo jen lidskou společnost – konkrétně její mravy?
Země se může klidně naprosto změnit během několika málo let – a to jak planeta příčinou nějaké katastrofy, počasí atd. nebo i lidská společnost přičiněním třeba jediného člověka (klidně během jednoho roku). Jaký na to má vliv morálka někoho, kdo kde vládl před 500, 1000, 2000 nebo 2700 lety?

Přítomnost utváří budoucnost, to, co děláme dnes má zásadní vlv na to jak bude vypadat zítřek… určitě má na zítřek větší vliv dnešek, nebo včerejšek než den před 1000 rokem.
Je fakt, že je vše skrz na skrz s sebou provázáné a nějak se to ovlivňuje, ale určitě se z nějaké (historické) morálky nedá určit stav naší současné planety…

zjentek

Zajímavé, tak to si zítra dočtu…

…a možná i oboduju (;

DoTazatel

Život je jedna velká změna. Všechno je v neustálém pohybu a pořád se nějak mění.
Jednou může být morálka lidské společnosti téměř bezchybná – většina lidí je čestná, dodržují se zákony, dbá se na čest a mravy, všude je dostupné dobré vzdělání, všichni jsou gramotní atd… a za chvíli může být společnost v naprostém opaku a po pár letech zase může být stejná jako předtím… a tak klidně pořád dokola. (To, co je důležité se ostatně musí udržovt – protože jak už jsem říkal, tak život je změna).

Ametyst

Nikdy nebyly ty společenské změny tak šíleně rychlé, jako jsou dnes. Přiblblé instituce plánují bez jakékoliv zodpovědnosti zelený deal do roku 2050, když nevědí, co bude příští týden.

zjentek

Rokio, doufám, že taky odpovíš!
Sám by ses ty rošťáku nezeptal líp, có?