bolak

Je možný si nainstalovat do PC dva stejný systémy?

Mít na jednom disku dvoje XPčka a aby bylo možný zvolit si po spuštění počítače který z nich načíst?

Nejlepší odpověď
Hohny

Mělo by to jít bez problému, při instalaci druhého systému zvolte novou instalaci, ale při výběru oddílu disku akorát nesmíte formátovat disk.
Doplňuji:
Pokud si dobře pamatuji, tak jsem kdysi měl 2× XP na jenom oddílu disku (už nevím z jakého důvodu, ale jít by to mělo) , ale určíte bude lepší mít dva oddíly disku a na každý hodit jeden systém.

Další odpovědi
anonym

Těžší možnost. V tomto případě je potřeba vytvořit alespoň druhý oddíl disku například programem Partition magic.
http://www.ma­xiforum.cz/sof­tware/dva-syst233my-na-jednom-pc-instalace-odstran283n237/

Rohlik

Proč něco takového dělat? Pokud máte XPčka, tak se jedná pravděpodobně o starší PC/NTB a tímto krokem se jakorát zpomalí jeho výkon.

bolak

Hohny: mělo jít nebo to půjde? :) znáš někoho kdo to zkoušel? a úspěšně?
nerad bych si podělal disk…

česílko: to právě nechci, chci mít C:/ a na tom mít dvoje XPčka (po důvodu nepátrat) :)

jinač v případě že by to teda nešlo, který systémy jsou nejpdobnější XPčkům ze všech těch který microsoft vyblinkal?

anonym

vím jen , že po instalaci by došlo k přejmenování adresáře Windows na Windows_old, takže by byl zas jeden OS

anonym

ještě mne napadlo, virtuální PC, tam to poběží bez problémů. Problém, po startu a naběhnutí klasických XP udělat „dávkový soubor“, který by spustil virtuální PC a XP na něm. Fungovaly by úplně stejně. Ale tohle jsem ještě nedělal.

bolak

Virtuál už jsem zkoušel, ale mám starší mašinu a ta to těžce nezvládá.

Možná že to zkusim s tím druhým diskem. Jestli to teda dobře chápu (mám disk rozdělenej na tři části), tak se mě to před instalací nějak zeptá, kam že to chci šoupnout jo?

A já navolím disk D:/ a nebo se to dělá jinak? A jak budu potom bootovat, to mi to dá možnost vybrat sysémy i disku D:/?

RedC22

Ano, při instalaci se tě to zeptá, na jakou partišnu to chceš šoupnout. Nespoléhal bych se ovšem, že budou označeny těma písmenkama z windows. Tohle dělení disků používá snad jen MS, unix-like systémy (snad všechny ostatní) používají jiný systém.

anonym

NEVÍM co by to vyvedlo.
v BIOSu je standardně nastaveno C, pak třeba DVD, když na C nenajde. Když v BIOSu nastavíš D, na čte z D a pojede normálně.
TOS MNE DOSTAL. nikdy jsem tohle nezkoušel.
Zkoušel jsem Linux a doinstaloval Win, to fungovalo, protože win na linuxu běží, naopak to nejde.
OPRAVDU nevím co by to vyvedlo.

RedC22

Nejpodobnější xpčkům (né graficky) jsou imho dvoutisícovky. Ale myslím si, že je už celkem jedno, jestli budeš instalovat xp nebo 2000, postup a výsledek bude nejspíš stejnej.