bolak

Je možný „překonfigurovat“ výšku svého hlasu?

Úmyslně mluvit hlouběji a nebo naopak výše, a trénovat to tak dlouho, až si na to hlasivky zvyknou a začne to jít tak nějak „přirozeně“ – bez nutnosti soustředit se?

Nejlepší odpověď
Damiana

Lze.
Hlubší – Tréninkem v podobě „dostatečného“ množství vykouřených cigaret, nedostatku spánku a požívání alkoholu. Proces je ovšem nevratný. Působí u mužů i u žen. Nijak hezké to není. Stačí si poslechnout takovou Danu Morávkovou, velmi silnou kuřačku, v pohádce natočené před deseti lety a pak si pustit aktuální Ordinaci.
Vyšší – kastrace u mužů je v tomto směru spolehlivá, a také někteří homosexuálové mají soprán zmáklý ( i bez kastrace:-), no a u žen je k vyššímu hlasu často potřeba „pouze“ zamilovanosti. Zaláskovaná žena totiž obyvkle mluví s objektem svého zájmu nejméně o oktávu vyšším hlasem. Ale to je práce přírody, protože vyšší hlas působí mladě a mládí zase evokuje plodnost.

Další odpovědi
kelley

Viz výuka techniky zpěvu, to bude asi stejné. Mluvit výš je podle mě jednodušší než hlouběji. Na to se používá technika zvaná „falzet“ (hlavový tón), krásně je to slyšet například v písni Michala Tučného – Lojza a Líza. Na vyšší zpěv či mluvení přirozeným hrudním hlasem je potřeba tréning ale zvýší se jen o pár tónů. Člověk má od přírody nadělen určitý hlasový rozsah, přes který se nedostane i kdyby trénoval sebevíc. Něco o hlubším zpěvu (tedy i řeči) viz například zde: http://hudebni­forum.cz/zpev/chci-zpivat-hloubeji-t37403.html

Zdroj: http://hudebni­forum.cz/zpev/

dnb

Myslím že tohle nejde. Na změnu hlasu je nutno se soustředit. Někteří loutkaři či dabingéři napodobují 20 let postavy jiným hlasem, ale stejně ten jejich originální, vždy zůstane. Ovšem, kdyby jsi se opravdu dlouho soustředil na jiný tón hlasu (Mluvil bys tak úplně všude), možná existuje šance, že by si na to mozek nějakým způsobem zvyknul.

Xantyp

Je potřeba najít zdroják

bolak

Damiana: no, já bych chtěl zkusit ty hloubky, abych měl hlas jako Kožak Moravec, takže ta kastrace asi nebude to pravý kaštanový, protože to by mělo vlastně opačnej efekt, já bych spíš chtěl dvě další přindat

Damiana

🙂:-) Na Moravce? Tak to nejmíň čtyři:-)