zjentek

Je možný, aby se výměnou PC snížila měsíční spotřeba el. energie cirka o 50 a více kWh?

Výměna starého stroje za modernější. Běží nepřetržitě, cca 15 hod. denně. Spotřeba po výměně výrazně klesla, asi 50 a více kWh/měs. Ale taky se v domácnosti mohlo v tomto ohledu přihodit něco jiného, neznámého.

Nejlepší odpověď
Justin1

Možné to je, pokud počítač běží 450 hodin za měsíc (30 dnů v měsíci, každý den 15 hodin) a nový počítač má aspoň o 111 wattů menší příkon než starý.

Další odpovědi
Hlada

Ne.
Samotnou výměnou zdroje se tak velká úspora dosáhnout nedá. Vždyť by šlo o snížení příkonu o 100 W. To je nesmysl.

Dochy

Vyloučené to není. Ale ten Tvůj „starej“ by musel bejt opravdu žravej

Kelt

Možné to je, podívej se, kolik máte nových spotřebičů v kuchyni a pod. Taky můžeš mít odběr u souseda, který za tebe platí.

elkon

Podívej se na štítky PC, jaký mají příkon a budeš to vědět hned.

aliendrone

Možné to JE, ale nemusí to mít nutně přímou souvislost se samotným zdrojem a spotřebou komponent, jakkoliv ty staré musí při tomtéž běžet na plný výkon (s max. TDP), zatímco ty nové to samé dokáží díky pokročilejší architektuře a výrobní technologii takříkajíc „na volobnoběh“.

Klidně to může souviset s reinstalalcí OS. Viděl jsem kupříkladu takový vyčůraný doplněk do prohlížeče, jež těžil (skrytě pro autora) kryptoměny, který při nové instalaci NEBYL aplikován a spotřeba (včetně hlučnosti) na tom samém železe klesla odhadem o více jak 70%, o celkovém zrychlení stroje nemluvě. Je prostě ROZDÍL, pokud ti stroj běží víceméně v klidovém režimu (surfování atd.) NEBO na plný knedlík (distribuovaný computing, nové 3D hry ve vysokém rozlišení a detaily atd.) :)

Věcí ve hře je TOLIK (včetně těch s PC zcela nesouvisejících), že určit příčinu takto relativně malého poklesu spotřeby (který může klidně spadat i do statistického rámce) bude těžká piplačka. :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

hjghj hvjf

Příspěvek smazán administrátorem.