Kryšpín

Je možno u mladíka nebo staršího změnit příjmení tak, aby končilo -ová?

Kolega se jmenuje Jakub Bambula a měl by zájem jmenovat se Bambulová, má obavu, aby některá dáma nepodala na něj žalobu.

Nejlepší odpověď
annas

Nezměnil kolega pohlaví? Nebo půjde na operaci? Pak by se mohl stát Bambulovu. Jinak ne.

Příjmení Bambulova se týkalo svobodné ženy Bambulová – ženy vdané. . Tak to bylo v 19. století.

To samozřejmě podle daných pravidel nejde, znamenalo by to, že je manželkou nějakého Bambuly, nebo je svobodná. Ale jde přece o muže, takže zatím není tato varianta možná, pokud se nestane ženou.

Nemůže každý dělat to, co chce. Existují přece zákony atd.

Další odpovědi
Edison

Jasně! Chceme rovnoprávnost!!! 😁 😁

led

Dospelý človek má právo na zmenu oficiálneho mena za presne stanovených podmienok. Tie nájdete aj na inernete
„Česká legislativa změnu jména či příjmení na vlastní žádost umožňuje, a to podle zákona č. 3001/200 Sb. o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů.“ https://www.e­uro.cz/udalos­ti/zmena-prijmeni-svatba-rozvod-zadost-cena-1444688
https://www.mvcr­.cz/clanek/jme­na-a-prijmeni-zmena-jmena-a-prijmeni.aspx

Pozdravujem kolegu Bambulovú… a žalobu nepodám, aj keď hovoria o mne, že nie som dáma, ale bububu, iba čarodejka led

quentos

Původní otázka je (opět) naprostý nesmysl, takže se vykašli na knižní spojky, když neumíš česky. Působí to TRAPNĚ, nikoli vzdělaně.

elkon

U chlapa ženský tvar příjmení nelze.

anonym

Kdo ví, třeba právě to bude poslední hřebíček do rakve přechylování příjmení v české mluvnici, směle do toho 🙂

Pepa25

Ne

anonym

Snad by to šlo pokud by koncovka nesouvisela přímo s přechylováním a byla třeba jen -ova místo -ová, pak stačí jen přiložit k žádosti stanovisko znalece že o přechylování nejde. Jakub Bambulova by tedy měl snadno projít (samozřejmě se žadatel bude muset rozloučit s poplatkem ve výši 1000Kč, ze kterého za takových okolností nesleví úřad ani korunu). Také je třeba smířit se s tím, že potenciální manželce budou „grammar nazi“ prznit příjmení na Bambulovaová 🙂.