Je možno exekučně postihnout částečný invalidní důchod?

Dobrý den,
manželovi včera přišel exekuční příkaz na částku 1703,– Kč. Jde o poplatek za vedení účtu, který si manžel založil v roce 2000 u Ekoagrobanky a který nikdy nevyužíval a později na něj úplně zapomněl. Exekutor si nárokuje celkovou částku 10.556,–Kč u ČSSZ. Manžel pobírá částečný invalidní důchod ve výši 5.514,–Kč od listopadu loňského roku (do té doby byl 8 let evidován na ÚP, jelikož nemohl ze zdravotních důvodů – borellioza – vykonávat svou práci řemeslníka. A vzhledem k věku – roč.1952, ho nikdo již nechtěl zaměstnat ani jako pomocnou sílu!) Vzali jsme se v září 2009. Exekuční titul se stal pravomocným v roce 2003. Přijde manžel i o tu trošku peněz z invalidního důchodu a budu ho muset živit ze svého malého platu?
Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
atriplex

Invalidní důchod je příjem jako každý jiný, takže srážky mohou být i z něj. Důležitá je tzv. nezabavitelná částka, která činí 5148,67 Kč, takže tohle musí vašemu manželovi zbýt. Exekutor si tak zřejmě bude strhávat oněch 365,33 Kč, což je něco přes dva roky. Je zde ale možnost, že se exekutor obrátí na váš příjem, neboť v manželství máte všechno společné. Ale to si nejsem jistý. Koukněte na odkaz.

Zdroj: http://www.me­sec.cz/clanky/e­xekuce-srazkami-ze-mzdy-pomale-ale-spolehlive-uspokojeni/

Další odpovědi
lerak14

ano nemají problém

Popy

Exekutor na to má právo, nicméně výše invalidního důchodu je příliš malá. Může zabavit i movitý,popř. nemovitý majetek..Váš majetek do toho nespadá, jelikož se jedná o pohledávku, která vznikla před uzavřením manželství, takže se jedná výlučný závazek Vašeho manžela..