Kryšpín

Je možné, že zmizelo 40 % dotací z EU do ČR. Kdo si nejvíce pomohl?

Za 15 let ČR získala z EU 740 miliard dotací více než tam dala, ve filmu Vysoká hra uvádí politik poslanec, že se 40% šikovně odčerpá pro různé kejkle a politické strany. Pakliže je to skutečnost v Rumunsku by občané vyšli do ulic Čech má větší trpělivost.

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, teoreticky je to možné. Jaká je však skutečnost se stejně nikdy nedozvíme.Tam kde jsou dotace, je vždy velký prostor pro korupci.A u ne­ziskovek je situace zřejmě ještě horší.

Další odpovědi
autacek

Nezmizelo 40% dotací z EU do ČR,
ale v ČR zmizí cca 40% dotací neviditelnou rukou našeho systému.

Trochu se obávám, že to nebude problém jen ČR. Systém je o tom, že co by mohlo stát 60, bude stát 100 a o 40 si rozdělí ten co to zprostředkoval a strana co je u moci a o tom rozhodla. Pochopitelně v různých modifikacích, aby to nebylo tak okaté.

No a co s tím chceš dělat? Buď rád, že o tom mohl vzniknout alespoň ten film, tak hned se totiž nic nezmění.

Pepa25

Není to možné. „Vysoká hra“ je fikce, televizní pořad, kde herci říkají, co jim napsal scénárista. Samozřejmě to musí být aspoň trochu uvěřitelné, jinak se tomu budou lidé smát, ale současné české povědomí je „evropské dotace se rozkrádají“ a „všeci kradú“, tak proč by si tam nedal 40% …

(můj osobní tip je, že možná až třetina dotací se utratí neefektivně (rozhledny v nížinách atd.), ale „rozkrádání“ je někde na max. cca 10%, podobně jako u státních zakázek obecně)

nyjono

Je velmi, velmi, velmi pravděpodobné.
Ten, kdo ví, jak to chodí, ví, jak si pomoci.

quentos

Další blábol.
„Pakliže je to skutečnost v Rumunsku by občané vyšli do ulic Čech má větší trpělivost.“ – to je hotentotština? V Rumunsku občané vyjdou do ulic Čech? Zase si myslíš, že když použiješ knižní spojku, budeš působit sečtěle? Nikoliv, budeš působit a působíš jako tím větší debil.

nyjono

Pepa25, začíná to už u malých výběrových řízení. Kde musí být minimální očet uchazeč. To vím z blízkého zdroje.
Bylo mi řečeno, – vždycky to jde nějak udělat.

Pepa25

Samozřejmě, ve výběrovém řízení to „vždycky to jde nějak udělat“ (viz Čapí hnízdo) a nedělám si iluze, že je vysoutěžena nejlepší možná cena (obvykle není). Ale otázka byla, zda se rozkrade 40 %. Na to říkám ne.

zjentek

To není trpělivost, je to STRACH. Z úchylek vzniknuvších agresivních pražských profilů typu Paroub, Topol, Kočka, Rath, Klaus, zeman, Ovčíček, úpa megaagresor Kalous a pod. mají z blíže neznámých důvodů občané čeští strah větší, než občané Chicaga z funkční mafie.