Kepler

Je možné, že závislost na alkoholu a na sladkém je stejné povahy?

Vlastně cukry jsou taky vícečetné alkoholy. Akorát se z nich neopijeme. Musím teď držet dietu s vyloučením cukrů, tak používám umělá sladidla. Mívám ale tak šílené absťáky na poctivé dortíky a bábovky, že jsou srovnatelné s těmi alkoholovými. Diabetici, jak se s tím dá srovnat?

https://pixaba­y.com/cs/jaho­dy-jahoda-kol%C3%A1%C4%8De-jahodov%C3%BD-dort-3285333/

Nejlepší odpověď
Edison

V zásadě jsou dva typy závislostí: Fyziologická a psychologická. Dále by se daly závislosti dělit podle mechanismu působení v mozgu. Něco posiluje, resp. utlumuje receptory přenosu informací, něco jiného posiluje, resp. utlumuje ty vysílače chemikálií, přenášející vzruchy. Něco posiluje a něco blokuje už jen produkci nosičů informací. Z tohoto pohledu lze dělit třeba typy drog… a přitom jsou to taky závislosti.

Zkrátka… nelze na to odpovědět.

Další odpovědi
annas

"S chutí na sladké se nerodíme, ale závislost vznikne špatnými stravovacími návky.

Pravidelný příjem cukru aktivuje v mozku stejné receptory jako nadměrné pití alkoholu, kouření cigaret či užívání jiných drog. V těle nastává zmatek. Příjem sladkostí nutí tělo vylučovat inzulín, což může člověk špatně vnímat jako hypoglykemii. Ale tato závislost nebyla laboratorně nijak potvrzená, jde jen o subjektivní pocit, na který bychom se ale vymlouvat rozhodně neměli."

Jak se vyrovnat s chutí na sladké – viz odkaz.

https://zena.ak­tualne.cz/zdra­vi/zavislost-na-sladkem-jak-se-pustit-do-odvykacky/r~i:ar­ticle:804775/

--

" Alkoholismus není dědičný, Ale dispozice k němu ano. Nehledě na to, že i bez dispozice se můžeme k němu vypracovat. Je to stejné jak u rakoviny. V podstatě se s ní rodíme, ale ne všichni máme k tomu dispozici, aby nám přerostla přes hlavu. Nicméně, můžeme se k ní však dopracovat vlastní životosprávou. Stejně jak u alkoholu.

Pro mě a pro většinu alkoholiků je pouze jedinný lék. Nepít – abstinovat. Alkoholik to má nastavené obdobně jako „Cukrovkář“. Ten nesmí cukr, protože jinak mu stoupne. Alkoholik nesmí alkohol, jinak se rozpije a čeká ho zase „debakl“. Pravdou je, že diabetik to má jednodušší. Může to léky redukovat. Alkoholik nemá čím.:
http://www.ab­stinent.websnad­no.cz/Neco-o-vztahu-k-alkoholu.html

Pokud někdo pil pravidelně alkohol a omezí jej, dostává chuť na sladké – souvislost s cukry, které si nahrazuje jinak.

klob1

To nebudu posuzovat, tak se omlouvám. Jen pro informaci. Pokud nemáš Diabetes nějakého stupně, co si musí píchat inzulín. Takže ten, co si píchá, tak umělé sladidlo asi ano. Ale pokud si nepíchá, jen jen na lécích(práškách), tak zdravý člověk a ten co si nepíchá, tak ti to úmělé sladidlo nesmí, protože si přivodí pořádnou curovku. Je to tím, jak to tělo reaguje a umí se s tím vyrovnávat a pak tělo přestane se úplně bránit, vytvářet protilátky. Holky, také dělají pěknou hloupost, když chtějí hubnout nebo držet postavu a začnou sladit úmělým sladidlem. Jak je již v názvu je to úmělé, tedy ne přírodní. A tělo, to, že úmělé je i třikrát sladší, nežli normální cukr. Tak dělá své. Proto je lépe méně sladit nežli sladit úmělým sladidlem. Také místo 3 lžiček dám 1 lžíčku a po čase mi to příjde, jako, když tam byli 3 lžíčky. Ale úplně vyřadit cukry je velký nesmysl. Tedy pokud k tomu nedá doktor z nějakého vážného důvodu pokyn. I diabetický doktor sám říká, že úmělé sladidlo je horší nežli cukr, tedy ten přírodní. Většinou nadělá paseku v těle. A vše s mírou!

nyjono

Závislost je závislost.
Ať je jakákoli.
Ale … tělo si občas řekne, co by rádo nebo co potřebuje. Záleží na nás, jakou formu uspokojení té potřeby tělu dáme 🙂