EmES

Je mozne, ze urcite sebedestruktivni prvky, ktere praktikujeme v dospelosti(drogy aj.), jsou dusledkem predchozich etap?

Jedna se mi o to, zda je realne to, ze clovek nema problemy napr. s drogami, ale se sebou samym- a to zduraznuji, samozrejme mam na mysli potize hlubsiho razu z doby pred zacatkem tohoto rizikoveho chovani.Nedoresene situace, traumatizujici detstvi, cokoliv…Muze to byt podklad k tomu, ze jedinec instiktivne tu sebedestruktivni cestu jednou zvoli, v jakekoliv forme, a to i kdyz si je 100% vedom negativniho prinosu? Bavim se opravdu o tech hlubsich psychickych traumatech, ktere uz drive byly vyhodnoceny a zpracovany jednim z obrannych mechanismu, tudiz se jejich nasledky neprojevuji, nebo jen malo, nezasahuji do bezneho zivota (myslim tim, ze zavislost neni druh uteku od neceho). Tim padem by to ale znamenalo ze veskere priciny zavislosti na cemkoliv nejsou spoustecem, tim je jen nejaky v tu danou chvili podstatny impuls. Takze vlastne abstinovat stylem „ja uz si nedam, nechci“ je bezucelne. Je opravdu nutne najit tu prvotni pricinu? Co kdyz uz je za tu dobu vytlacena do podvedomi? Jak velkou hraje roli dedicne zatizeni, geny? Hypnoza, meditace…? Zkusenosti, nazory? Diky.

Odpovědi
dubraro

Upadnutí do drogové závislosti (i zbavení se jí) může mít mnoho příčin, které by to samy o sobě nezpůsobily, ale působí společně. Jistě na to mohou mít vliv prožitá traumata, ale taky výchova, společenské tlaky, sociální situace, dědičnost a další.

Zvonillka

Spousta mých přátel pravidelně podpaluje mariánku. Jsou to lidé, kteří studují vysokou školu, ale také lidé, kteří sotva prolézali základní školou. Spoustu z nich má výborné rodinné zázemí a rodiče, kteří se o ně aktivně zajímají a nikdy jim nic nechybělo. Pak na druhé straně to jsou lidé, jejich rodiče se o ne nikdy nezajímali, běhali si venku celé dny a vše jim procházelo. Myslím si, že tady to mají rodiče těžké a musí spoléhat pouze na charakter dítěte. Parta přátel také udělá hodně (může lecos zkazit). Znám však případ jedné dívky (má sestřenice). Opravdu měla těžké dětství. Oba její rodiče nestáli za nic (alkohol, cigarety, dluhy..a oba bez většího náznaku inteligence) holčina nějakou dobu hodně pila, kouřila, dokonce jsem se doslechla i něco o drogách. Dnes je z ní spokojená matka, co má krásného syna a hodného přítele. Ale musela na to přijít sama…nikoho nezajímalo, jaký život vede a co celkově dělá. Do závislostí se mohou dostat různí lidé z různých důvodů…ale podle mě si to musí sami uvědomit a musí to chtít změnit hlavně oni…pokud ne, tak mohou podstoupit milion odvykaček a nebudou k ničemu