annas

Je možné, že „pravda je někdy omyl, který mnoho lidí sdílí“, „i když pravda i omyl často pocházejí z jednoho zdroje?“

1. citát F. Langer, 2.citát J. W. Goethe

Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-chybach/

Neptám se „proč“, to tak je. Přece neplatí u všech, stejně „kdyby“ je vyjádřením nereálnosti či podmíněnosti děje … kdyby jsou přece chyby.

Považujete některá tvrzení za pravdivá? Setkáváte se s nimi i v životě?

1. „Říká se, že chybami se člověk učí. Jenže lidstvo je nepoučitelné.“ — Jan Kanyza

Když se člověk občas poučí, nebývá už pozdě?

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/261841-jan-kanyza-rika-se-ze-chybami-se-clovek-uci-jenze-lidstvo-j/

2. Přece když dva dělají totéž, není to totéž?

" Říká-li tisíc lidí totéž, je to buď vox Dei, nebo hloupost." — Karol Irzykowski

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/7231-stefan-zweig-omyl-tisicu-uhaji-vzdy-sve-pravo-proti-pravde-jedn/

3. Nejde často o manipulaci?

Stefan Zweig řekl: „Omyl tisíců uhájí vždy své právo proti pravdě jednotlivce.“

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/7231-stefan-zweig-omyl-tisicu-uhaji-vzdy-sve-pravo-proti-pravde-jedn/

Třeba davová psychóza.

4. Nemělo by vždy platit?

„„Mohu něco neuznávat, ale nemusím to proto špinit, a nemohu druhým brát právo v to věřit““ — Albert Camus

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2017/01/09/12/56/mis­take-1966460_960_720.jpg

Třeba věřící x nevěřícím.

Obrázek

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2017/01/09/12/56/mis­take-1966460_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Anikitos

Spousta myšlenek jsou jen úhly pohledu, na kterých se shodla většina, že je bude uznávat za pravdy. Takže pokud se nejedná o nějaký skutečně daný fakt, tak vše záleží jen na úhlech pohledu a pravdou se to pak stává, pokud v to věří většina.

Ovšem to, v co věří větčina, nemusí být nutně pravda. Stejně tak pokud by se „normální“ člověk vyskytoval mezi „divnými,“ byl by pro ně divný on, protože by byl jiný než většina. Pokud jsou všichni blázni, ale jen 1 člověk je normální, je tím bláznem on. A tak nějak to může fungovat i u pravd.

  1. Lidstvo jako celek možná nepoučitelné je, ale někteří jednotlivci se můžou poučit, jak ze svých chyb, tak i z chyb ostatních.
  2. „Kde všichni mysli totéž, tam se toho moc nenamyslí.“ — Walter Lippmann Lidé tam nepřemýšlejí o svých pravdách (přesvědčení), a tak pokud cokoli jen slepě následují, bez jakýchkoli pochyb, tak skutečně moc nemyslí. Za největší míru inteligence kdosi považoval přemýšlení/roz­jímání o vlastních myšlenkách. To obnáší i jejich hodnocení atd. To s sebou přináší uvědomíní si pravdy.

___________
Když dva dělají totéž, není to totěž, protože každý je úplně jiný. A každý je svým způsobem jedinečný – za celou historii lidstva by nikdo nenašel dva stejné lidi, se stejnými mylšenkami, stejným chováním…

3. To je pravda, protože právo je vždy na straně většiny (i když třeba v právu není).

4. Tohle by mělo platit skoro vždycky. Jedinou vyjímku je, když ten druhý člověk věří v něco, co ohrožuje ostatní nebo jeho samotného (kdyby byl třeba fašista, terorista, závislák nebo měl sebepoškozující myšlenky). Říká se, že do názoru druhých nikomu nic není, ale myslím, že to neplatí, když jsou ty názory (skutečně) nebezpečné.

Další odpovědi
Drap

Ano, i to je v jistých možné. Na ilustračním otázku pravda neni a nikdy nebude. Naopak, odpověď na otázku jaké je dnes počasí, pokud nepoužije přesná meteorologická data, může být odpovědí několik různých a všechny budou pro určitou skupinu lidí pravdivá. Pro někoho je pěkně, pro jiného nevlídně, pro někoho krásně teplo, pro jiného velká zima.

  1. Ano , nastává celá řada takových situací. Myslím že v tomto případě je častější podmíněnost než nereálnost.
  2. Platí že chybami se člověk učí, a i přesto jsou slova pana Kanyzy pravdivá.
  3. I tento bod je pravdivý.
  4. Ano je to tak a dost často skutečně o manipulaci jde.
  5. Ano, mělo by vždy platit, bohužel to však vždy tak neni. Snažím se to dodržovat. Třeba v otázkách víry a podobných věcí. Nemusím souhlasit s nějakou myšlenkou nemusí vyznávat stejné hodnoty a stejné myšlenky jako jiný, přesto bych ho za to neměl urážet, ani mu nadávat. Zde je na místě argumentace. Pokud však nechce přijmout moje argumenty, nebo má jiné, neni to důvod k nenávisti a osočování. Platí to však pouze v rovině myšlenek a ne činnů.

Kepler

Já bych řekl, že některé pravdy jsou omyly a lži, které člověk přijme za své a uvěří jim. Jsou pravdy nezpochybnitelné, jako jsou přírodní zákony a pravdy relativní, které si vytvoří člověk.

dudu

Podobných omylů je celá řada. Např. Jan Hus byl ve skutečnosti menší postavy, silně obézní a plešatý., Ježíš měl s velkou pravděpodobností semitské rysy, snědou pleť a černé kudrnaté vlasy.