kloki

je možné zažalovat soudce za rozsudek kterým poskytl možnost lumpovi po loupežném přepadení a následných výhrůžkách tyto

je možné zažalovat soudce za rozsudek kterým poskytl možnost lumpovi po loupežném přepadení a následných výhrůžkách tyto vyplnit extrémně krátkým pobytem ve vězení?

Nejlepší odpověď
klumprt

Zažalovat (podat žalobu) lze kohokoli za cokoli. Upravíme si otázku na takovou, zda lze potrestat dle trestního práva soudce za příliš mírný trestní rozsudek.
Lze podat trestní oznámení v takové věci. Pokud by jednání soudce vypadalo na trestný čin § 329 Zneužití pravomoci úřední osoby (úmyslné jednání spočívající v opatření neoprávněného prospěchu jinému) nebo dokonce § 331 Přijetí úplatku, pak je to jasné.
§ 329 odst. 1 – sazba 1 až 5 let; § 331 odst. 3 písm. b) – sazba 3 až 10 let.

Pokud by soudce šel při udělení trestu omylem a bezdůvodně pod zákonnou hranici, lze takový rozsudek napadnout v první instanci při odvolání (na tahu je státní zástupce), v druhé instanci (u odvolací soud), dovoláním (nejvyšší státní zástupce) nebo stížností pro porušení zákona (ministr spravedlnosti).

Pokud by šel soudce bezdůvodně příliš nízko, lze se v první instanci odvolat a ve věci rozhoduje soudce vyššího soudu. Pokud by trest potvrdil, nedá se už nic moc dělat.

Za zmínku stojí, že ve věci loupeže nerozhodují samosoudci, ale vždy senát složený z předsedy a přísedících, čímž je možnost nějakých výrazných excesů snížena.
Doplňuji:
doplňuji předposlední odstavec " bezdůvodně příliš nízko v zákonné hranici"

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/, http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni_rad/