Bruneta84

Je možné zastavit a stát tam, kde je podélná čára souvislá?

Dobrý den, chci se zeptat, považujme, že na tomto obrázku, který je níže, kdyby někdo chtěl zastavit nebo stát, tak zůstane alespoň volný jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy a při zastavení zůstane široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy, ale řidič zároveň smí zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace. JENŽE tam vpravo je plná čára, na kterou se nesmí vjíždět ani ji nákladem přesahovat, takže tam zastavit a stát nelze?

Nejlepší odpověď
Dochy

To vpravo není podélná čára souvislá (V1a), ale vodící čára (V4). Sice má stejné provedení ale jezdit si přes ni můžeš jak chceš 😉 (kecám, neměl bys, můžeš pro vyjíždění z vozovky, vjíždění na vozovku, zastavení, stání apod.).
Mezi tvým autem a podélnou čarou souvislou (tou ve středu vozovky) musí být po zaparkování alespoň 3 metry.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Platí to co říká Dochy, ale, vzhledem k obrázku, z něhož vyplývá, že je to mimo obec, platí ještě – viz vyhláška:
(3) Na silnicích I. třídy a za snížené viditelnosti i na silnicích II. a III. třídy1) je mimo obec zakázáno zastavení a stání jinde než na místech označených dopravní značkou jako parkoviště.

mosoj

Tak jak píše Dochy. Aby tam platil zákaz zastavení, musela by tam být svislá značka nebo žlutá přerušovaná čára vedle vodící čáry. Tedy stát se tam může za předpokladu, že dodržíš ostatní omezení.

JájsemRaibek

Nejde o předjíždění, ale objíždění překážky a to lze. Ale stojíš před zatáčkou a to nelze.

cukrar

Podle Vašeho popisu tam můžete stát, pokud tam není jiná značka, popřípadě jiný zákaz, který nevidíme

Dochy

Jiří Bohumil: Dík za připomenutí toho zastavení a stání mimo obec. Ani jsem si to už neuvědomoval. Automaticky si na stání mimo obec dávám bacha už proto, že se tam jezdí rychleji a že je to i v pravidlech už jsem vypustil 😉