vas999

Je možné z délek stran trojúhelníku spočítat poloměr kružnice připsané?

Určitě to je možné. Pokud známe délky stran trojúhelníku, známe automaticky i trojúhelník. Existuje na ale vzorec, který by poloměr kružnice připsané umožnil spočítat?

Nejlepší odpověď
Edison

Podle popisu vlastností připsaných kružnic určitě spočítat lze:

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kru%C5%BEni­ce_p%C5%99ipsan%C3%A1

Další odpovědi
mosoj

http://dum.rvp­.cz/materialy/stah­nout.html?s=ftpec­cbq

led

Kružnica môže byť k trojuholníku
1 – vpísaná, to znamená zvnútra sa dotýka všetkých strán trojuholníka
2 – opísaná, to znamená zvonku sa dotýka všetkých vrcholov trojuholníka

pripísaná kružnica sa zjavne pretína, prípadne dotýka len jednej strany, alebo viac strán trojuholníka pretína

Vzorec na výpočet polomeru kružnice vpísanej, ale aj vzorec pre výpočet polomeru kružnice opísanej, je známy už žiakom Základných škôl.

Dodatok:
Vďaka Edisonovi som sa zasa niečo naučila. (asi som vtedy, keď sa to učilo v škole, blicovala… ach prepáčte, bola som PN)

Mc Merkurion

@mosoj … ptá se na vzorec, ne postup kreslení …

led

Mosoj, ale mohli ste aspoň pripísať, že ide o súbor „Konstrukce_kruz­nice_trojuhel­niku_pripsane­.ppt“ na stiahnutie

mosoj

I mně starýmu dědkovi se to nabízí ve spodní části monitoru k otevření.

Pokud nemá nainstalovaný alespoň prohlížeč pps,ppt. neuvidí stejně nic.

led

Nemusí mať pritom ani platený Ms Office, ale dokáže to aj bezplatné Open office, alebo Libre office, ktoré sú dosť rozšírené pre pre ich cenu, zadarmo.