Werwolfo

Je možné vyvrtat díru do chemického skla? Liší se nějak od „obyčejného“ skla v obchodě (např. lahve)?

Rád bych něco vyrobil a zajímalo by mě, jestli je teoreticky a prakticky možný udělat díru pomocí vrtačky a diamantem. Budu moc rád za jakoukoliv radu :)

Editace: mám na mysli baňku, odměřený válec a větší zkumavku

Nejlepší odpověď
Lamalam

S trochou zkušeností a s patřičným vybavením se chemické sklo vrtat dá. V laboratorní praxi se většinou díry do chemického skla dělají vytavením nad kahanem.

zdroj: mnohaletá praxe v laboratoři

V laborce se z běžných varných baněk dělaly vytavením otvoru a přitavením boční trubičky baňky destilační. Není pravda, že to nejde! Kdyby to nešlo, tak co by asi laboratorní sklář celou dobu ve své dílně dělal? (je pravda, že vlastního skláře mají pouze větší laboratoře).

Další odpovědi
Kepler

Skel je mnoho druhů podle účelu použití. Liší se i fyzikálními vlastnostmi a chemickým složením. I lahvové sklo je poněkud jiné, než např. tabulové. Chemické sklo může být borosilikátové, nebo křemenné. To druhé z nich má podstatně větší tvrdost a s tím je nutno při vrtání počítat. Netvrdím ale že to nejde, jen jsem o tom nic nenašel.

mosoj: nesmysl. Drtivá většina chemického skla se borosilikátové (borax, simax) a to je nad kahanem normálně tvárné. Jednodušší sklářské práce musí umět každý chemik pracující v laboratoři. Výjimkou je speciální křemenné sklo, které se používá tam, kde jsou vyšší nároky na tepelnou odolnost.

gecco

Jo…
Chemické sklo je odolnější (chemicky, tepelně…) a obvykle tenší, než běžné lahve.
Ale jo, diamantem je vrtatelné – při jemném broušení ani nebudeš muset chladit.
Ale vrtačku doporučuju vysokootáčkovou (ideálně gravírovací frézku) s kulovou diamantovou frézou.
😉
__________________
Něco takového – http://www.di­mapa.cz/fotky19111/fo­tos/_vyr_34DSC01097­.jpg (ta úplně nahoře vlevo) – a používá se to jako fréza (nebo bruska) – odbrušuješ materiál ´bokem´ (tam, kde má hlava největší obvodovou rychlost) a ´jemně´ (malým tlakem, klidně přerušovaně, pozor na to, ať ti fréza ´neuteče´).
Pokud bys chladil, stačí voda (olej je lepší).
😉

mosoj

Pletou se zde dva druhy chemického skla. Záleží z jakého skla bude vyrobeno to do čeho chceš udělat díru !!! Díru do kádinky, ehrlenky a pod. nevytavíš. Musí se opravdu vyvrtat diamantovým vrtákem opatrně a malými otáčkami. Chemické sklo je tvrdé, ale křehké. Chladit se nic nemusí.
Vrtáky jsou různého typu, ale nejsou to frézky.

Ze skla které je tvárné nad kahanem se nádobky nedělají! Jsou to většinou trubičky z kterých se tvaruje trubičkové propojení nádobek a napojují se různé armatury.

Také jsme měli vlastního skláře. Nicméně zkus do kádinky Simax vytavit dírku.
Nikdo neříká, že to nejde. Říkám popuze, že na to musí být vhodný materiál.

gecco

  1. Diamantová fréza – http://www.elektro-naradi.cz/ima­ge/cache/diaman­tov%C3%A1%20fr%C3%A9za%2­07105-500x500.jpg
  2. Diamantový vrták trubkový – https://www.si­ko.cz/obklady-dlazby/naradi-a-prislusenstvi/di­amant-vrtak-10-mm-mokre-vrtani/zbozi/dvrt10?gc­lid=CI6MlYaX-9ECFVEo0wodtdEDOA
  3. Diamantový vrták plochý (existuje i trojhranný) – https://www.ka­mody.cz/image/cache/da­ta/products/b/bos­ch-3-dilna-sada-vrtaku-2609255588-500x500.jpg

___

  1. obrábí bokem a materiál odbrušuje – pro vrtání skla ´z ruky´ ji považuju za nejvhodnější, protože nepotřebuje úplně přesné vedení, vzhledem k možnému použití vysokých otáček je vyvrtání otvoru poměrně rychlé a při troše pečlivosti i slušně přesné; nevytváří lomové pnutí
  2. obrábí čelem a materiál odbrušuje – ale vzhledem k malé ploše čela potřebuje přesné vedení (jinak může sklo odštípávat) a určitě se hůře nasazuje na nerovné (třeba válcové) plochy, vrtá podobně přesně, jako 1, ideální je do stojanové vrtačky a na upnutý materiál – i pro strojní vrtání; nevytváří lomové pnutí
  3. obrábí čelem (břitem) a ubírá ´třísku´ (proto sklo odštípává – díra není tak hladká a může praskat okolo – zejména tak tvrdé sklo, jako je laboratorní), hůře se nasazuje (vůči 1. na vypouklé povrchy), ale je nejrychlejší, díra není tak přesná a hladká; může vytvořit lomové pnutí v okolí díry

___
Pokud jde o chlazení – záleží na době vrtání (tlouštce materiálu) a vrtaném průměru a – samozřejmě – otáčkách – jde o to, aby se nepřehřál materiál (praská) i nástroj (není složité vrták či frézu zničit).
___
Vysoké otáčky (a případně chlazení) pro vrtání z ruky doporučuju prostě proto, že je obtížné ruku udržet dlouho přesnou – a rychlost při vytvoření díry je výhodná).
Tolik co mám vyzkoušeno – včetně vrtání tlustostěnného Simaxu.
_____________­___________
Nevím, zda je možné protavit a lepit tavením kádinky (a erlenky – což jsou kónické kádinky) – ale myslím, že ano – jak jinak udělat třeba destilační baňku?? (ovšem zkušenost nemám).
_____________­___________
Baňka i zkumavka budou bez problému (jemně a pečlivě) – jde o tenkostěnné sklo (zvlášť, když nebudeš potřebovat díru velkého průměru).
Odměrný (ne "odměřený 😉 válec – s trochou opatrnosti taky – bývá tlustostěnný a tak bacha na přehřátí…
😉