efo

Je možné využít vysoké napětí jako inženýrskou síť?

Pokud vede přes pozemek elektřina (patrně 22kV, ale je možné že 230/400V), je možné se domluvit s provozovatelem a přivést odtud přípojku elektřiny do domu (namísto vedení od vzdálenějších inženýrských sítí)?

Nejlepší odpověď
Drap

Po dohodě s majitelem sítě a vybudování trafostanice určitě.

Další odpovědi
honza19hk

ano,pokud to dovolí majitel sítě. Jen z 22kv to není dobrá možnost.neže by to nešlo ale trafačka jen pro jedno stavení se cenově nevyplatí.cena trafostanice se pohybuje milionech.Samoz­řejmě nejvíc stojí to trafo.
otázka je jak daleko je další kabel nn.Pokud by to byla velká vzdálenost pak by vybudování trafačky mělo smysl,jelikož při dlouhém vedení nn vznikají velké ztráty.Jen nevím zda tu trafačku nebudete muset zaplatit.Dříve to tak bylo,taky jsme si ji nechali vybudovat u našeho zem. družstva a museli jsme ji zaplatit.