Lukas27

Je možné vytvořit stroj času?

Bylo by možné ho vytvořit? Spíše, dá se pravděpodobně cestovat do budoucnosti… ale šlo by cestovat i do minulosti?

Odpovědi
anonym

Do minulosti se můžete snadno dívat, stačí k tomu hvězdářský dalekohled a cokoliv uvidíte na obloze daleko za hranicí Sluneční soustavy je díky relativně pomalému světlu už dávná klidně i miliony let stará minulost. Dalekohledy umíme dohlédnout až do okamžiku zrození vesmíru (viz https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/nasa-dokoncuje-testovani-dalekohledu-ktery-ma-dohlednout-na-pocatek-vesmiru-40261087 )

Do budoucnosti cestovat umíme taky, stačí nedělat vlastně vůbec nic, ani na to nepotřebujete žádný stroj a automaticky cestujete do budoucnosti 😁

Pokud si to ale představuješ tak, že si koupíš letenku do pravěku, tam zabiješ mamuta a vrátiš se zpět, ne … takhle to zřejmě nepůjde ani jedním směrem.

Edison

Zdánlivě jednoduchá otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. V první řadě je třeba si uvědomit, co je čas. Vem si, že ani na tom nexistuje absolutní shoda. Od názorů, že čas neexistuje, tedy že všechno je „teď“ a pohybujeme se jen mezi různými stavy existence, až po to, že čas je nad vším, tedy že existoval vždy a je jedonou fyzikální veličinou, která platí dokonce bez ohledu na prostor.

Kelt

No samozřejmě, já ho mám, ale není funkční. Stejně tak mám přístroj, který mi umožňuje mluvit s duchy, mrtvými a podobně. Má 50 % účinnost. Já mluvím s duchy, ale oni mi neodpovídají.

Kepler

Cestovat do minulosti nelze, do budoucnosti teoreticky ano. Čas plyne jen jedním směrem. V souladu s Einsteinovými teoriemi čas plyne tím pomaleji, čím rychleji se pohybujeme. Například při dlouhých interstelárních letech mírně subsvětelnou rychlostí se vrátíme na Zemi po 20ti letech lodního času, ale tam mezitím uplynou celá staletí.

Gus_Fring

Cestovat do budoucnosti jde, někteří kosmonautové to už udělali. Poté existují červí díry, tedy trhliny v prostoročase. Těma by to šlo možná i do minulosti. Ale nějaký stroj typu DeLorean z Návratu do budoucnosti tu asi nikdy nebude. Ale je to nepochybně zajímavé, ať už z fyzikálního hlediska, filozofického anebo si představovat, kam bychom se vydali. Tedy z toho historického.

Bobek 2

Školní propadlíci by potvrdili, že o rok se občas vrátit dá, ale bohužel přitom člověk neomládne.

Meggie2

Většina astrofyziků připouští, že se dá cestovat v čase pouze vpřed a to pomocí základu teorie relativity Alberta Einsteina , která uvádí, že čas se zrychluje nebo zpomaluje v závislosti na rychlosti, jakou se objekt pohybuje.

Na základě této teorie, pokud by byla osoba v kosmické lodi cestující blízko rychlosti světla, čas by pro ně plynul pomaleji než pro někoho, kdo zůstal na Zemi. V zásadě by astronaut dokázal zipovat kolem vesmíru po dobu kratší než týden, a když se vrátili na Zemi, uplynulo by 10 let pro lidi, které zanechali, což by astronautům připadalo, jako by čas cestovali do budoucnosti.