Lebkaslebkou

Je možné vypořádání majetku u nemovitosti po sedmi letech tímto způsobem?

Můj přítel koupil před devíti lety na hypotéku byt se svou tehdejší snoubenkou. Oba vlastnili ideální polovinu. Pak se vzali, byt společně upravovali, narodila se jim dcera. Za čas manželka opustila domácnost i s dítětem, přestala platit půlku hypotéky s tím, že o to už nemá zájem. Vztahy mezi nimi byly a jsou napjaté, dítě nechce otci půjčovat. V bytě bydlel přítel sám, za čas jsem se nastěhovala se svým synem a pak se nám narodilo naše dítě (4 roky).
Nyní bývalá manželka žádá úpravu majetkových vztahů, chce byt rozdělit na dvě části (stavebně to asi lze, ale je to velká investice, úpravy by stáli ranec) a chce prý používat „svou“ polovinu, nemá prý kde bydlet s dcerou. My tu roky žijeme a teď si máme sbalit svých pět švestek a mít jenom půlku?
Ptám se, zda na něco takového může mít vůbec nárok? Roky o byt nejeví zájem, nemá zájem o opravy, ty hradíme my, hypotéku také. Jak se můžeme bránit? Může po mně s dětmi chtít nájemné za ty roky co tu žijeme? Já přece za to nemůžu, že tu nebydlela?

Majetkové vypořádání nikdy nebylo. Odvezla si s bytu skoro všechno a pak už nikdy nic neplatila a všechno přítel platil. Hypotéku i ostatní splátky na všechno. Teď chce ještě zvýšit alimenty, přitom dítě je pořád u babičky.
Jak je to tedy, týká se to i bytu, že už nemá nárok? K právníkovi jdeme, ale až 20. října a jsem nervozní.

Nejlepší odpověď
Quimby

A když se rozvedli, tak jak dopadlo majetkové vyrovnání po rozvodu? Jak může jentak přestat platit půlku hypotéky, když byla psaná na ní, ne? Pokud byla psaná jen na přítele, tak on je majitel bytu a vzhledem k tomu, že to bylo před manželstvím, tak byt nepatří do společného jmění a při rozvodu se nedělí. Ovšem jakékoliv vybavení/investice v bytě, které proběhly za trvání manželství už do SJ patří a při rozvodu se musí rozdělit.
Takže vzhledem k tomu, že moc informací neuvádíte, tak doporučuji sehnat všechny papíry a navštívit právníka, nic s bývalou neřešit, nedomlouvat bokem ale pouze přes právníka a písemně.

A ta hypotéka je tedy psaná na koho? To je dost podstatné.
Každopádně jak napsali ostatní, dle § 741 nového obč. zákoníku(ale ve starém je to stejné) platí následující:

Nedojde-li do tří let od zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění k vypořádání toho, co bylo dříve součástí společného jmění, ani dohodou, ani nebyl podán návrh na vypořádání rozhodnutím soudu, platí, že se manželé nebo bývalí manželé vypořádali tak, že

  1. hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z nich, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá,
  2. ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou; jejich podíly jsou stejné,
  3. ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné.

Pokud tedy je hypotéka na OBA, nedošlo k žádnému vyrovnání, tak:

  1. veškeré vybení bytu patří tomu kdo ho užívá – manžel
  2. byt patří oboum, tedy, ano, má právo na polovinu bytu, ovšem nemá právo na přestavbu.Přestavba je pouze dohoda, ne její právo. Takže buď tam budou žít oba nebo jeden musí druhého vyplatit.
  3. hypotéka je dluh a pokud byla psaná teda na oba, pak ji oba musí zapatit a to každý polovinu. Čili, pokud to přítel zaplatil celé, tak může polovinu požadovat zpět.

Toto říká zákon, já nejsem právník a neručím, že je to správně, proto se na něj s tím obraťte. Ovšem jak už jsem napsal, řešte to pouze přes něj, všechno písemně, ať se to dá případně vše doložit. Alimenty, děti a cokoliv jiného do toho nemá smysl tahat, to do společného jmění nepatřilo.

Další odpovědi
pizlicka

na majetkove vyrovnani po rozvodu ma nárok do tří let.pokud to do té doby neresila,tak smula,lhuta vyprsela.

Slecna 007

Nejlepší je vážně právník.
Majetkové vyrovnání se dělá do tří let, ale to se týká jen movitých věcí.
Je uvedena v katastru nemovitostí? A kdo tedy platí tu hypotéku, když ona neplatí?

Lebkaslebkou

Hypotéka je psaná na oba. Každý má 50%.
Teď mi přítel říká, že to nikdy nebyl SJM, že koupili před svatbou a vždycky to bylo ideální spoluvlastnictví.