Nejsem Tata!

Je možné si papírově změnit pohlaví?

Někde jsem slyšel, že EU chce uplatnit zákon o změně pohlaví pouze v kolonce v OP. Neví někdo, jestli se to už zavedlo nebo jestli je to nějak možné zařídit po domluvě se sexuologem bez operace? Předem děkuji za odpovědi.

Edit: Já také patřím ke skupině „pouze dvě pohlaví“ Myslím to jako z muže na ženu.

Již jsem našel ten článek
Konkrétně je to tenhle zákon: https://zpravy­.idnes.cz/obcan­sky-zakonik-ministerstvo-srpavedlnosti-trans-osoby-zmena-pohlavi-pohlavni-identita-gxm-/domaci.aspx?c=A180620­_091623_domaci_bja

Nejlepší odpověď
klumprt

Já bych se stavěl za to, aby ta kolonka konstatovala nějaký biologický status. Když si tam každý bude moct napsat, co chce, tak se to může rovnou zrušit. Ostatně na co úřad eviduje jaké zařízení zpozorovali tenkrát v porodnici mezi mejma nožičkama? Dřív se podle toho aspoň odvádělo na vojnu, ale nač je to vlastně dnes?

Další odpovědi
Drap

Doposud u nás máme dvě pohlaví. Pokud jen tak chceš, tak máš smůlu a prozatím to v tomto státě nepůjde.

jirka F

Arciuber vložil podle mě částečně špatnou odpověď,ty lidé s toho mají i deprese a někteří volí i sebevraždu jak jim pomůže jiné léčení to nevím,prosím o poučení o jaký druh léčby by se jednalo. Ale souhlasím s tím že do OP by se toto motat nemělo.Vím jak jsem na tom já sám,ale díky radě ivzez jsem změnu ještě odložil.Nakonec dodávám že prostě podle některých lidí je příroda neomylná natolik že se nemůže splést ani o píď. :))

anonym

Já bych byl osobně proti tomu. Měnit si pohlaví mi příjde jako kravina jak z fyzického hlediska tak i z toho papírového. Pokud někdo trpí komplexy, že se narodil do jiného těla, měl by to jít léčit. Ještě k tomu, když si to někdo nechá napsat do papírů, dělá to jen zmatek a dá se toho zneužít. Je to docela dávno co jsem četl o nějakém kriminálníkovi (už si nepamatuju co provedl ale myslím že zloděj) který si při úprchu před policií nechal změnit pohlaví. Stejně ho chytili ale jde o to jaký to může dělat nepořádek. S jakým se narodíme pohlavím, s takovým u zemřeme. A i když někdo podstoupí operaci, například z muže na ženu, je to stále muž, jen je vykastrovaný a vypadá jako žena. Tak to prostě je. A měnit pohlaví dle libosti bez operace jen do OP je ještě větší hloupost, ne li šílenost.

Nejsem Tata!

Nebo taky tady: http://www.ceska-justice.cz/2018/06/­navrh-ministerstva-spravedlnosti-lide-budou-mit-pravo-menit-pohlavi-bez-chirurgickeho-zakroku/

anonym

jirka F No transsexualita je sexuální deviace (neurazte se, toto slovo je odborné). Je to hlavně v psychice či hormonální problém na čež by šlo vymyslet nějaký účinný lék, bohužel se tak neděje nebot právě LGTB komunita si vybojovala aby se to jako nemoc nepovažovalo a lék se na to nehledal. Podle mě jsou to sobci, kdyby je nikdo nenutil se jít léčit, pak nevím o co by jim šlo, protože jak už jste psal, někteří lidé z toho mají i deprese a páchají sebevraždy. Ale podle mě by se tohle prostě podporovat nemělo. Jednak upřímně nechápu jak se nějaký muž může cítit ženou a naopak, protože pohlavní orgány zkrátka mluví za vše. Nedávno jsem zrovna četl o tom že způsob léčky konkretně transsexuality je a to přes psychologické poradenství,což má za následek smíření se s vlastním pohlavím a nevidím důvod proč by se s tímto nemohli smířit všichni. Že je to přirozené bych netvrdil už vůbec, osobně jsem ještě neviděl zvíře, které by se považovalo za druhé pohlaví.

jirka F

Děkuji za vysvětlení.