HotDog

Je možné si koupit nějaký „kov“, doma roztavit, nalít do formy a nechat „vytvrdnout“?

Nejlepší odpověď
chudst

Co treba klasicke olovo, co se lije na Vanoce? S tou formou to bude horsi, ale predpokladam, ze tu jiz mate ci vite, kde ji sehnat a shanite pouze kov.
Doplňuji:
A pokud jde o to, kde – asi nejjednodussi: V dnešní době je potřeba k lití olova zajít do rybářských potřeb pro olůvka, která se zde prodávají jako zátěž na vlasec. (Pred Vanoci se da koupit v hypermarketech, ale tohle je proste behem roku nejjistejsi.)

http://zena-in.cz/clanek/liti-olova-tradice-z-bajne-atlantidy/kate­gorie/dum-a-byt

Další odpovědi
Hlada

Dala by se použít klempířská pájka, která se běžně prodává v trojhranných tyčinkách. Také by se dala použít tiskařská liteřina. Nevím ale, kde by se dala sehnat.
Tady se dá koupit olovo: http://www.for­mybrno.cz/olo­vo--vyrobky/olovo-v-kokilach-vaha-1-kg

terry

Buď olovo, ale to jsem viděla pouze v sadách na vánoční odlévání.
Nebo v železářství prodávají myslím, že cín na pájení. Je to trojúhelníková tyčka. Lze ho snadno roztavit pájkou.

barnajka

Je to trošku od věci, ale pokud se ptáš čistě teoreticky..e­xistuje pasta, která se vytvrdnutím žárem mění na ryzí stříbro. Výrobek se jmenuje „Art clay silver“, víc informací kdyžtak v odkaze. S touto „hračičkou“ se dá pěkně čarovat, zřejmě by byla použitelná i pro tvoje účely. Otázka ovšem je, jestli se to za ty peníze vyplatí :))
Existuje ale ještě varianta měď a bronz – a ty už jsou podstatně levnější

http://www.ar­tclaysilver.wbs­.cz/co-je-art-clay-silver.html

http://www.ar­sbay.cz/art-clay-silver/c-1137/

NotFound

Určitě, záleží jen na šikovnosti a vybavení.
Snadno se odlévá cín, pájka, olovo asi jde i bronz a mosaz – na ty stačí propanbutanový hořák nebo pícka na dřevěné uhlí, v nouzi gril.
Dále jde i hliník a železo, to už je ale těžší (u železa je třeba vysoká teplota, hliník zase má sklony bublinkovat)
Formy se dělají buď z písku (je třeba speciální směs písku), nebo na jednodušší věci ze sádry ( ta se ovšem musí před použitím po zatuhnutí a vyschnutí vypálit při cca 200–250°C jinak litý kov kvůli vlhkosti prská a nedrží tvar ).

Taky se dají dělat odlitky z plastu, vosku a různých seciálních slitin (woodův kov, taje při cca 70°C). Na různé obrobitelné modely se používá tzv. strojní vosk jde o směs parafínu (bílý vosk) a polyetylenu (dělají se z něj sáčky a jiné, značka PE, neplést s PET), taje kolem 250°C a po vytvrdnutí se dá krásně opracovávat.

vvaasseekk

zkus to :)

dvdk

S kámošem jsme tavili hliník a zinek, zinek je prý karbec ze starý Škodovky a taky obal baterek. Forma je nejlepší podle"metody ztraceného vosku" to si vygoogli. Dáš to do misky z jílu (už vypálené). navrch dej cihlu, zasipej to dřevěnym uhlim, musíš to hodně dlouho nechat tavit, chce to trpělivost. Ale pozor, je to nebezpečný ješťe jsem zkoušel aluminotermii, ale nic moc.

zden28

Kdysi jsem nasbíral na silnicích spoustu odpadlých závaží k vyvažování kol aut. Je to tvrdé olovo s přísadou antimonu (Sb). Podobná je i tiskařská liteřina (písmovina). Taví se při 270–320 °C. Více: https://www.ko­vopb.cz/divize-produkty/slitiny-na-bazi-olova-cinu-a-antimonu/
Slitiny hliníku jsou vhodné ty slévárenské. Mohly by se použít vyřazené písty ze spalovacích motorů; ty mají přísadu křemíku, která jim dodává otěruvzdornost. Příp. použít vyřazené skříně motorů, převodovek z Al apod. Tyto slitiny Al mají dobrou zatékavost, tj. hodí se pro výrobu drobných tvarů a detailů. Čistý Al se pro odlévání příliš nehodí. – Hodně rad pro odlévání lze najít na vyhledávačích, např. Google.
Drobné plastové díly by se daly zhotovit i z tavného lepidla (v tyčkách). Taví se při 160 °C; ztuhlý materiál (ethylenvinyla­cetát) je pružný (jako guma). Mohla by se využít i tavná pistole, použít ji k natlakování materiálu, např. do sádrové formy. Vnitřek formy potáhnout za tepla parafínem, aby se odlitek nepřilepil. Zde odzkoušet – nápaditosti a tvořivosti se meze nekladou.