bolak

Je možné se vyhnout daním z prodeje, pokud bych s obchodem vyměnil zboží za zboží?

Dám příklad, dejme tomu že si vypěstuju nějakou plodinu a nabídnu jí v samoobsluze přes ulici, ale né za peníze, nýbrž výměnou třeba za jiné zboží. Bude v tom nějaký háček? Můžu takový obchod udělat já, a hlavně může takový obchod udělat ten krámek, aby nikdo nikomu nic neplatil a jen jsme si vyměnili zboží?

Hlada: Jasně, ale tomu obchodu tam „zmizí“ nějaké zboží, tak jestli to takhle můžou vůbec udělat. Dejme tomu že dám nějaký sámošce 100 kilo jablek a oni mi za to dají 200 kilo mouky, jenomže oni mají pokladnu a tam nějak musí zaznamenat, že ta mouka byla prodána, nebo ne?

Nejlepší odpověď
Hlada

Daň z prodeje neexistuje. Daň se platí z příjmu po odečtení výdajů (ze zisku). Výměnou zboží ve stejné ceně nikomu žádný příjem nevznikne, proto mu ani nevznikne daňová povinnost.

Z hlediska účetnictví se hodnota zásob nezmění. Změní se jen druh. Forma není stanovena.

Další odpovědi
gecco

Jistěže můžeš – ale proč bys to dělal? – když můžeš i prodat a nakoupit (myšleno za peníze)???
Pokud se ti, jako podnikateli, budou náklady a příjmy rovnat, nezaplatíš žádné daně z příjmu… Stejnětak se ti ´srovná´ DPH, budeš-li plátce…
😉
________________
K Doplnění:
Bolaku, „ty jim dáš“ jablka s dokladem (na základě něhož oni je přijmou), oni ti dají mouku s dokladem (na základě něhož ji vyskladní)…
Varianta, že zajdeš s pytlem za nějakou pokladní – nebude fungovat, ta sámoška (a zboží) jí nepatří.

bolak

gecco: MOJE ÚVAHA (příklad):

  1. Oni prodávají 1 kg jablek za 20kč a mouku za 10kč, ale kupují kg jablek za 15kč a mouku za 5 kč
  2. Když já jim prodám jablka za 15Kč tak dostanu 1500Kč za který si můžu koupit 150kg mouky
  3. Ale když s nimi vyměním 100kg jablek za 200kg mouky, tak jim se to vyplatí, protože za mouku kterou oni koupili za 1000Kč já jsem jim dal výměnou jablka který oni by nakoupili za 1500Kč
  4. A mně se to vyplatí též, protože jak jsem již psal, já bych si u nich za 1500Kč které mám za jablka koupil 150Kg mouky, a nyní mám 200Kg mouky

gecco

Bolaku – tvá úvaha je chybná…
:-OOO
_______
Máš nějaký glejt o tom, že ty hrušky jsou zdravotně nezávadné???
Ne…
A přitom to je jedno z podstatných potvrzení…

Hlada

Úvaha vychází z toho, že si obchod sníží marži na mouce z předpokládaných 5 Kč na 2,5 Kč. K tomu by musel mít nějaký důvod.

bolak

jakých 2,50, kde to vidíš?

bolak

A neymslím třeba že jim dám 3 hrušky a vezmu si za to mouku :), ale v mnohem větším měřítku, třeba 100 kilo ovoce či zeleniny za zboží v obdobné ceně